Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

mPojazd w mDokumentach

11-05-2019, 06:27

W aplikacji mObywatel pojawiła się kolejna usługa, przeznaczona dla właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów - mPojazd. Jest to cyfrowa kopia danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.

mObywatel to aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji na smartfony - zawiera cyfrowe kopie dokumentów, którymi posługują się obywatele. Właśnie pojawiła się w niej nowa usługa - mPojazd, dostępna dla właścicieli  lub współwłaścicieli pojazdów (samochodów, motorów, skuterów itd.) - osób figurujących w dowodzie rejestracyjnym. W aplikacji nie są pokazywane samochody firmowe, wypożyczone czy leasingowane.

mPojazd umożliwia sięgnięcie do danych pojazdu np. w przypadku stłuczki czy innego zdarzenia, tym bardziej, że od października 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy. Dostępne w aplikacji dane to:

  • dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN;
  • informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu: nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant + komunikat z przypomnieniem o upływie ważności ubezpieczenia OC (30 dni przed końcem ważności);
  • termin badania technicznego + komunikat z przypomnieniem o upływie ważności badania (30 dni przed końcem ważności);

mPojazd dostępny jest dla posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż), w planach jest także stworzenie aplikacji na telefony z iOSem.

Na pytania kierowców, kiedy do mDokumentów dołączy także kopia prawa jazdy, nie ma klarownej odpowiedzi. Najpierw musi nastąpić tzw. deregulacja dla kierowców, czyli zniesienie obowiązku wożenia prawa jazdy. Prace nad zmianami wciąż trwają.

Przeczytaj, co o mDokumentach piszemy w DI:

>> mDokumenty, czyli konkretnie co?

>> Jak zacząć korzystanie z mDokumentów - przewodnik krok po kroku

>> List polecony odbierzesz z mTożsamością

>> Rząd daje zielone światło dla mDokumentów i jednego loginu - ustawa węzłowa, czyli podstawa prawna

>> mLegitymacja (legitymacja mobilna) już w testach

>> Dowód osobisty przez komórkę, niekoniecznie przez smartfon - materiał archiwalny


« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031