mDokumenty, czyli konkretnie co?

13-06-2018, 17:19

Pytacie, czy dowodu osobistego i prawa jazdy nie będzie w aplikacji mDokumenty. Wyjaśniamy na podstawie informacji, które przekazało nam Ministerstwo Cyfryzacji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ramach mDokumentów będą dostępne (oraz już działają) następujące usługi:

mTożsamość

Jest to usługa sprawdzania tożsamości innej osoby lub potwierdzania swojej. Aby z niej skorzystać, należy mieć Profil Zaufany (przeczytaj, jak założyć "tradycyjnie" i przez bankowość elektroniczną). Następnie na swój smartfon pobrać darmową aplikację mObywatel.

Można z niej korzystać w relacjach:

  • prywatnych (np. stłuczka samochodowa czy wynajem mieszkania);
  • biznesowych - pod warunkiem, że dany punkt usługowy honoruje taką formę sprawdzania tożsamości. Taki punkt usługowy musi być wyposażony w mWeryfikator.
Nie jest to więc do końca "dowód osobisty w komórce", ale spełnia podobną rolę.

Ministerstwo Cyfryzacji (przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  oraz Komendy Głównej Policji) pracuje nad prototypem rozwiązania umożliwiającego korzystanie z aplikacji mObywatel w relacjach z policją. 

mLegitymacjaSzkolna i mLegitymacjaStudencka

Dokumentu uczniowskie i studenckie mają ruszyć w wersji pilotażowej na początku kolejnego roku: szkolnego (wrzesień) i akademickiego (październik). Uczniowie z wybranych szkół będą mogli pełnoprawnie korzystać z aplikacji mObywatel zamiast z papierowych wersji legitymacji, podobnie z papierowych czy plastikowych wersji legitymacji będą mogli zrezygnować studenci.

mKDR(Karta Dużej Rodziny)

Ma to być uzupełnienie aplikacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W tym wypadku planowany termin uruchomienia aplikacji to IV kwartał 2018 r.

mDowódRejestracyjny

Ma zawierać m.in. dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) dotyczące samochodu oraz ubezpieczenia OC. Planowany termin uruchomienia tej usługi to IV kwartał 2018 r.

mKartaMiejska

Ma ona spełniać rolę imiennego biletu miesięcznego w komunikacji miejskiej. Pilotaż w wybranych miastach ma ruszyć w I kwartale 2019 r.  Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag mLegitymacjatag mDokumenty
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.