Masowe wysyłki spamu stają się coraz bardziej szkodliwe

04-10-2010, 21:28

Sierpniowa lista dwudziestu największych dystrybutorów spamu, przygotowana przez Kaspersky Lab, zawiera znaczące zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Hong Kong, który w lipcu zadebiutował na 17 miejscu, niespodziewanie wybił się na drugą pozycję, odpowiadając za 7,7% rozprzestrzenianych w sieci niechcianych wiadomości.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pozycję lidera utrzymały Stany Zjednoczone (15,5% całkowitej ilości rozesłanego spamu), a po krótkiej nieobecności do rankingu powróciły Holandia i Kanada. Polska uplasowała się na 11 miejscu, a więc w porównaniu z lipcem spadła o 3 pozycje, wyprzedzając m.in. Chiny, które z miesiąca na miesiąc coraz bardziej zmniejszają swój udział w rozpowszechnianiu niechcianej korespondencji.

Ilość spamu w ruchu pocztowym zmniejszyła się o 2,4 punktów procentowych w porównaniu z lipcem, osiągając 82,6%. Odsyłacze do stron phishingowych wykryto w 0,03% wszystkich wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 0,01 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Znaczącą zmianą na liście organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów był spadek Facebooka z 2 na 9 miejsce. Liczba ataków na ten portal społecznościowy zmniejszyła się ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z lipcem. Trudno powiedzieć, co spowodowało tak duży spadek zainteresowania cyberprzestępców Facebookiem. Być może jest to cisza przed burzą i jesienią nastąpi wznowienie ataków na ten portal.

Cele ataków phishingowych w sierpniu 2010

Cele ataków phishingowych w sierpniu 2010

Jak podaje autorka raportu, Maria Namiestnikowa, w sierpniu dwukrotnie wzrosła liczba masowo wysyłanych wiadomości e-mail zawierających szkodliwe oprogramowanie. Specjaliści łączą ten fakt z intensywnym wykorzystywaniem do dystrybucji spamu botnetów. Do najczęściej rozpowszechnianych w ten sposób szkodników należał Trojan-Downloader.Win32.Agent, który po zainstalowaniu się w systemie Windows zaczyna pobierać z sieci kolejne złośliwe aplikacje.

Pełny raport dotyczący spamu w sierpniu 2010 r. jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

>> Zobacz także lipcowy raport: Fałszywe powiadomienia najpopularniejszym rodzajem spamu


Źródło: Kaspersky Lab


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.