Mamy już 2 mln polskich domen

04-01-2011, 20:42

Poprzedniej nocy zarejestrowano dwumilionową domenę internetową z końcówką .pl. W ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o 100 proc., co na tle Unii Europejskiej stawia nas na pierwszym miejscu.

W nocy z 3 na 4 stycznia 2011 roku w prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) krajowym rejestrze domen internetowych została zarejestrowana dwumilionowa domena pod nazwą tu-tam.pl.

>> Czytaj też: Ćwierć wieku domeny .com

Sonda
Jesteś właścicielem choćby jednej polskiej domeny?
  • tak
  • nie
  • nie, sprzedałem lub wygasła
wyniki  komentarze

Przekroczenie pierwszego miliona zarejestrowanych domen internetowych zajęło Polsce 17 lat. Natomiast wzrost tej liczby o kolejny milion wyniósł zaledwie 2 lata. Świadczy to o dynamicznym rozwoju internetu w Polsce. Według wyników badań GUS w 2010 r. 65,5 proc. przedsiębiorstw miało swoją stronę internetową (w 2007 r. tylko 53,2 proc.), a 63,4 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu (w 2007 r. - 41 proc.).

Ilość domen .pl systematycznie rośnie
fot. NASK - Ilość domen .pl systematycznie rośnie
Liczba nowych rejestracji, a także odnowień posiadanych abonamentów tylko w 2010 roku wyniosła ponad 1 milion, co oznacza prawie 2900 rejestracji dziennie. Na początku roku średnia sięgała 3185 domen dziennie. Tak duża dynamika wzrostu liczby nazw domeny .pl, która w roku 2010 osiągnęła prawie 23 proc., stawia Polskę na pierwszym miejscu pośród wszystkich rejestrów z Unii Europejskiej.

>> Czytaj też: Polacy zakładają średnio 3185 domen dziennie

Najwięcej domen w UE jest z końcówką .de
fot. NASK - Najwięcej domen w UE jest z końcówką .de
Dwa miliony domen Polska osiągnie jako piąty kraj w Europie, wyprzedzając między innymi Francję, Hiszpanię i Belgię. W raporcie firmy VeriSign, podsumowującym trzeci kwartał 2010 r. w branży domen internetowych, rozszerzenie .pl znalazło się na 10. miejscu na świecie.

Największą popularnością cieszy się rejestracja bezpośrednio w domenie z końcówką .pl (ok. 66 proc.). Pozostałe domeny funkcjonalne (np. biz.pl, info.pl) i regionalne (np. bydgoszcz.pl, kalisz.pl) są rejestrowane w mniejszym stopniu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy