Magdalena Gaj kontynuatorką polityki Anny Streżyńskiej?

PAP 29-01-2012, 14:08

Ceny rozmów telefonii komórkowej powinny w 2013 r. spaść o ok. 20 proc., stanie się tak dzięki obniżkom stawek hurtowych - oceniła w rozmowie z PAP nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Łukasz Osiński, PAP: Czy UKE pod pani kierownictwem będzie dążyć do tego, aby ceny połączeń telefonicznych i internetu były niższe?

Magdalena Gaj: W 2006 roku, gdy Anna Streżyńska objęła stanowisko szefowej UKE, rynek był zmonopolizowany, a ceny połączeń telefonicznych i internetu stosunkowo wysokie. Dzięki jej aktywności udało się to zmienić - ceny spadły o ok. 50-70 proc. W przyszłości na pewno nie nastąpi już tak znaczna obniżka cen. Będę jednak dalej obniżać stawki hurtowe telefonii komórkowej, tzw. MTR-y. Na pewno spowoduje to spadki cen telefonii komórkowej, spodziewam się, że o ok. 20 proc. w 2013 roku.

PAP: A będzie kontynuowana polityka likwidacji "białych plam" dostępu do internetu?

M.G.: Oczywiście, to jeden z priorytetów działania UKE. Te działania będą inne w przypadku inwestycji prywatnych, inne w odniesieniu do publicznych. W przypadku tych ostatnich to samorządy wybudują sieci telekomunikacyjne, a zadaniem UKE będzie stworzenie zasad i cen ich udostępniania. Na takim poziomie, aby nie zaburzyły konkurencji na rynku.

PAP: W przetargach na częstotliwości jakimi kryteriami będzie kierował się UKE?

M.G.: Prawo telekomunikacyjne mówi o kryteriach: konkurencyjności oraz ceny. Przetargi będą poprzedzone konsultacjami z rynkiem, co najmniej na sześć miesięcy przed ich ogłoszeniem. Będziemy brali pod uwagę wszelkie opinie. W przypadku przetargu na częstotliwości 1800 MHz duży nacisk będzie położony na konkurencyjność, ale i cena także jest istotna. Przetarg na częstotliwości 800 MHz zostanie przeprowadzony w 2013 roku.

PAP: Jaką politykę zamierza prowadzić UKE wobec rynku pocztowego?

M.G.: Obecnie regulacje na rynku pocztowym prawie nie istnieją, dlatego, że nie ma na nim konkurencji. Ten rynek będzie jednak uwalniany. Będę chciała stworzyć w UKE zespół specjalistów odpowiedzialnych za ten rynek - analogiczny, jak w przypadku rynku telekomunikacyjnego. Trzeba będzie przygotować modele jakości usług i kalkulacji kosztów, które będą wykorzystanie w regulacjach tego rynku, kiedy zostanie on zliberalizowany. To duże wyzwanie.

Czytaj także: Tusk ma żal do Streżyńskiej... o ACTA!


Źródło: PAP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.