Magazyny do wynajęcia - czy warto w nie inwestować?

26-10-2020, 20:27

Wzrost gospodarczy oraz bardzo dobra koniunktura sektorów przemysłowo-produkcyjnych sprawiły, że przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają magazyny na wynajem. Wiele firm prężnie rozwija swoją dotychczasową działalność, inne zaś próbują szukać alternatywnych rozwiązań na pomnożenie zasobów finansowych. Ma to również związek z napływem zewnętrznego kapitału.

Polska jest krajem niezwykle atrakcyjnym geograficznie oraz wciąż realizuję produkcję w stosunkowo niskich cenach. Dodatkowo w ostatniej dekadzie bardzo szybko rozwinęła się branża e-commerce. Z nią zaś zrodziła się konieczność składowania sprowadzanego towaru do momentu przesłania go do klienta docelowego. W związku z powyższym polski rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Oferta do nich skierowana to magazyny do wynajęcia, które posiadają o wiele więcej zalet niż tradycyjna budowa powierzchni magazynowych.

magazyny do wynajęcia

Magazyny na wynajem – to się opłaca!

W Polsce najwięcej powierzchni magazynowych powstaje w pobliżu dużych aglomeracji miejskich oraz w okolicy dróg krajowych. To właśnie tak zlokalizowane magazyny na wynajem cieszą się największa popularnością. Powierzchnie te tworzone są przez krajowych i zagranicznych deweloperów i aż 3/4 z  nich stanowi przedmiot wynajmu.

Mniejszy nakład finansowy

Koszt budowy powierzchni magazynowej może stanowić podstawowe utrudnienie dla małych i średnich firm lub tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Dlatego też polski rynek oferuje magazyny do wynajęcia, których eksploatacja jest zdecydowanie tańsza niż budowa hali od podstaw. To też rozwiązanie dla firm, które potrzebują powierzchni magazynowych jedynie przez kilka miesięcy w roku. W związku z czym ich budowa od zera zwyczajnie jest dla nich nieopłacalna.

Dogodna lokalizacja

Magazyny na wynajem są tak zlokalizowane, że ułatwiają one całą logistykę importu i eksportu towarów oraz ich dystrybucję po kraju. Korzystne położenie tych powierzchni sprawia, że szanse na rozwój przedsiębiorstwa zwiększają się wielokrotnie. Dodatkowo, jeśli firma zdecyduje się przenieść w inny region Polski nie jest uwiązania wybudowanym magazynem, który pochłonął spore ilości pieniędzy.

Dostęp od zaraz

Budowa hali magazynowej to przedsięwzięcie kosztowne, ale czasochłonne i. Z kolei magazyny do wynajęcia dostępne są niemal natychmiast od momentu podpisania umowy najmu. To zdecydowanie pozwala ominąć długi proces związany z etapami planowania inwestycji, pozwoleniami na budowę i jej realizacją. Dodatkowo szybko zmieniający się rynek sprawia, że przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne oferty krótkoterminowe. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie w przypadku, gdyby działalność zakończyła się niepowodzeniem.

Wysoki standard techniczny

Nowoczesne magazyny na wynajem oferują wysoki standard budynków. Niejednokrotnie są to hale magazynowe przeznaczone do składowania produktów spożywczych, elektronicznych czy przechowywania dokumentów. Powierzchnie te wyposażone są w nowoczesne oświetlenie, czujniki ruchu, monitoring, podłogi o zwiększonej wytrzymałości na znaczne obciążenia i wiele innych.

Magazyny na wynajem – jak oszczędzić na ich wyborze?

Firmy zainteresowane wynajmem hal magazynowych mogą korzystać z wielu dostępnych opcji. Jednak spośród wielu rodzaju magazynów warto wybrać powierzchnie idealnie dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu można znacznie zminimalizować koszty związane z  ich użytkowaniem. Powszechny jest podział powierzchni magazynowych ze względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji oraz wysokość budynków.

Magazyny na wynajem za względu na rodzaj konstrukcji dzielą się na:

  • magazyny otwarte – powierzchnie nie chronione przed warunkami atmosferycznym, przeznaczone do składowania np. materiałów budowlanych;
  • magazyny półotwarte – budynki zadaszone bez ścian lub z częściowymi ścianami, przeznaczone do przechowywania produktów obojętnych na wahania temperatury;
  • magazyny zamknięte – kompletny budynek, często wielopoziomowy, przeznaczony do przechowania delikatnych produktów elektronicznych, spożywczych itp.

Magazyny do wynajęcia za względu na wysokość dzielą się na:

  • magazyny niskiego składowania – wysokość, na której przechowywane są towary nie przekracza 4,2 m;
  • magazyny średniego składowania – wysokość, na której przechowywane są towary wynosi od 4,2m do 7,2 m;
  • magazyny wysokiego składowania – wysokość, na której przechowywane są towary wynosi minimum 7,2 m.
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nolstag magazyny

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.