Tzw. Remedial Action Plan może być podstawą do odmrożenia unijnych środków na e-administrację. Nie chodzi zatem tylko o nowe deklaracje, że zrobimy to na nowo i będzie lepiej. Po aferach i opóźnieniach związanych z ważnymi projektami przyszłość polskiej e-administracji stoi pod znakiem zapytania.
reklama
Dobrze, że rząd stara się o ratowanie polskiej informatyzacji, choć szkoda, że nie mogło się obejść bez opóźnień i afer. W kwietniu br. Dziennik Internautów wspominał o tym, że zagrożone jest unijne dofinansowanie dla 7 projektów istotnych dla informatyzacji kraju. Przedsiębiorcy wystąpili do rządu o to, aby kontynuować projekty niezależnie od tego, co zrobi UE. Jest w tym racja i nie ma tu racji. Z jednej strony e-administracja jest nam potrzebna, ale nie można też ciągle brnąć w patologie.
W połowie maja minister cyfryzacji Michał Boni spotkał się z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, aby omówić kwestie polskiej informatyzacji. W Brukseli Boni przedstawił raport "Państwo 2.0" i mówił o ostatnich działaniach rządu.
Dziś natomiast Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że strona polska przygotowała plan naprawczy – „Remedial Action Plan” (RAP).
- Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać w dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas w kwietniu raportowi „Państwo 2.0 Nowy start e-administracji” – podkreśla minister Boni. – Zawarliśmy w nim rekomendacje działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, wzmocnienie monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena realizacji projektów. Kolejnym krokiem będzie ocena rozwiązań i projektów w ramach stworzonego wspólnie z Komisją Europejską zespołu, tak by do 20 czerwca wypracować przesłanki do podjęcia dobrej dla nas decyzji na rzecz odblokowania unijnych środków. Samej decyzji spodziewamy się najwcześniej jesienią, bowiem KE ma formalnie pół roku na ustosunkowanie się do wniosku – powiedział Boni.
Z informacji MAC wynika, że RAP proponuje m.in. silniejsze powiązanie systemu monitorowania postępów w projektach z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. Intensywniejsze ma być także wsparcie doradcze dla beneficjentów projektów. Osoby uczestniczące w projektach zostaną obowiązkowo przeszkolone w zakresie zamówień publicznych, w tym z zakresu działań antykorupcyjnych.
MAC przypomina, że część zmian instytucjonalnych, organizacyjnych i personalnych została już wprowadzona – zarówno w Centrum Projektów Informatycznych (CPI), Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), jak i w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).
Do 20 czerwca MAC powinno przygotować procedury dla planu naprawczego do 20 czerwca i wyznaczyć nowe "kamienie milowe" dla wszystkich projektów. Ta druga zapowiedź jest szczególnie interesująca. Czekamy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|