List polecony można już wysłać z internetu. Co jeszcze wymyśli Poczta Polska?

12-01-2015, 13:12

Możliwość wysłania listu poleconego także z domu lub biura udostępniła Poczta Polska na platformie Envelo. Dodatkowo PP uruchamia Konta Zaufane, które docelowo mają umożliwić odbieranie przez internet skanów korespondencji papierowej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


List polecony bez wychodzenia z domu

W listopadzie ubiegłego roku Poczta Polska uruchomiła możliwość zakupu tzw. neoznaczków na listy polecone. To ułatwiło nadawanie listów poleconych, choć nadal konieczne było odwiedzenie placówki pocztowej w celu nadania listu poleconego (trzeba było zweryfikować poprawność opłaty i podstemplować potwierdzenie nadania).

Dziś Poczta Polska ogłosiła, że można całkowicie zdalnie nadawać listy polecone. W tym celu użytkownik Envelo musi otworzyć zakładkę „nowa przesyłka”, wybrać neolist i kliknąć opcję „neolist drukowany”. Następnie trzeba określić rodzaj przesyłki (zwykłą, poleconą lub poleconą z ZPO). Treść wiadomości wpisuje się w edytorze tekstowym na platformie lub załącza jako PDF. Poczta Polska dba o wydrukowanie, zakopertowanie i dostarczenie takiego listu. 

Potwierdzenie nadania takiego listu poleconego otrzymuje się w formie pliku PDF. W przypadku przesyłki poleconej z ZPO, klient w plikach PDF otrzyma potwierdzenia nadania i odbioru (bez dodatkowych opłat). Możliwe jest też uzyskanie dodatkowego potwierdzenia w wersji tradycyjnej (tzw. żółtej karteczki) za dodatkową opłatą. 

Poczta Polska liczy na to, że z nowej usługi będą korzystać przedsiębiorcy rozsyłający m.in. oferty, umowy, regulaminy czy wezwania do zapłaty. 

Konto Zaufane i co dalej?

Poczta Polska ogłosiła też, że na platformie Envelo można korzystać z tzw. Konta Zaufanego. Jest to usługa dla zweryfikowanych użytkowników.

Wystarczy, że jednorazowo potwierdzą swoją tożsamość w placówce Poczty Polskiej. Posiadacze Konta Zaufanego zyskają dostęp do naszej kolejnej nowości, czyli neolistu elektronicznego - wyjaśnia Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

Uwierzytelnienie w placówce ma gwarantować, że Konto Zaufane powiązane jest z prawdziwą osobą lub firmą. Wspomniany neolist elektroniczny można wysłać jako zwykły lub rejestrowany. W przypadku wersji rejestrowanej nadawca otrzyma informację o wysłaniu wiadomości do odbiorcy oraz o jej dostarczeniu i odczytaniu. Daty są potwierdzane "cyfrowym stemplem pocztowym". Będziemy jeszcze pytać Pocztą Polską o szczegóły techniczne dotyczące tego rozwiązania. 

Sonda
Czy korzystałeś choć raz z usług cyfrowych Poczty Polskiej?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Udostępniając pocztowe Konto Zaufane, Poczta Polska przygotowuje się do uruchomienia usługi skanowania korespondencji. Umożliwi ona odbieranie poczty papierowej przez internet. Będzie to polegało na tym, że klient po podpisaniu specjalnej umowy otrzyma na skrzynkę Envelo skan koperty. Od decyzji odbiorcy będzie zależeć, czy Poczta ją zniszczy bez otwierania, otworzy i prześle zeskanowaną zawartość, czy też dośle ją na wskazany adres bez otwierania.

Konto Zaufane nie ma związku z potwierdzaniem profilu zaufanego ePUAP, którym Poczta Polska również od niedawna się zajmuje w ramach wspierania polskiej e-administracji.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.