Linux zawiódł na Curiosity? Nie, bo go tam nie ma

03-03-2013, 17:10

Problemy z pamięcią na łaziku Curiosity wywołały lawinę komentarzy zwolenników różnych systemów operacyjnych. Opinie o tym, że Linux zawiódł, są jednak mocno nietrafione.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


NASA poinformowała pod koniec tygodnia, że łazik Curiosity znajdujący się na Marsie wszedł w "tryb awaryjny". Na szczęście wcześniej przewidziano możliwość uszkodzenia się jednego z komputerów sondy.

Curiosity

Fot. NASA - Mars Science Laboratory

Curiosity zostało wyposażone w zapasowy komputer, który został aktywowany w związku z problemami dotyczącymi pamięci flash. Przełączyliśmy się na drugi komputer, z którego rozpoczniemy przywracanie standardowych operacji - poinformował Richard Cook z NASA.

VxWorks zamiast Linuksa

Problemy najprawdopodobniej pojawiły się w związku z wadliwym oprogramowaniem, którego tworzenie nie należy do najprostszych w przypadku systemów wbudowanych. Warto podkreślić, że wbrew licznym komentarzom, Curiosity nie zostało wyposażone w Linuksa, a zamknięty komercyjny system czasu rzeczywistego VxWorks.

Sonda
Curiosity przetrwa 2 lata na Marsie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

VxWorks został zaprojektowany wyłącznie do działania na systemach wbudowanych. Oprogramowanie jest nastawione na maksymalną wydajność i wykonuje kolejno zadania, bez konieczności ciągłego przełączania się między procesami, jak w przypadku Linuksa czy Windowsa. Jeśli administrator ustali dla konkretnego zadania najwyższy priorytet, będzie ono działało cały czas, nie dzieląc w tle zasobów z innymi zadaniami.

Misja Curiosity kosztowała ponad 2,5 miliarda dolarów, a problemy z łazikiem według NASA nie są poważne i powinny zostać naprawione w ciągu najbliższych dni. Sonda ma działać jeszcze przez co najmniej dwa lata, badając w tym czasie Marsa.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag VxWorkstag planetytag NASAtag Marstag Linuxtag kosmostag Curiositytag łazik
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.