Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Linux nie jest lepszy na starym sprzęcie?

09-01-2006, 17:33

Specjaliści z Microsoft po raz kolejny postanowili przeprowadzić badania nad... Linuksem. Tym razem rzekomo udowodnili, że sprawne działanie pingwinka na starszych komputerach (tak zachwalane w krajach rozwijających się) to po prostu mit. W testach Microsoftu da się jednak wskazać pewne błędne założenia...

robot sprzątający

reklama


Specjaliści z Microsoft postanowili w laboratorium w Redmond zainstalować różne dystrybucje Linuksa na starszych maszynach. Do testów posłużyły im nowoczesne systemy z pod znaku pingwina: Red Hat Enterprise Linux, SUSE Pro 9.2, Mandrake 10, Linspire 4.5, Xandros Desktop 3.0, Fedora Core 3, Slackware 10.1.

Wydajność wyżej wymienionych systemów porównano z wydajnością systemów Windows XP i Windows Server 2003. Założenia były takie, aby systemy były instalowane najprostsza metodą, bez dodatkowych modyfikacji.

W wyniku testów dowiedziono, że nowoczesne dystrybucje Linuksa wcale nie mają przewagi wydajnościowej nad systemami z grupy Windows, jeśli chodzi o działanie na przeciętnych komputerach z końca ubiegłego wieku. Dlatego specjaliści z Redmond, z Billem Hilfem na czele, chwalą się, iż obalili kolejny linuksowy mit.

Tymczasem Charlie Ungashick, przedstawiciel firmy Novell, zwraca uwagę na to, że atrakcyjność Linuksa polega właśnie na modelu jego dystrybucji opartego o swobodną modyfikację oprogramowania.

Specjaliści z Microsoft w swoich testach założyli, że użytkownikowi nie będzie chciało się (lub nie będzie on w stanie) dokonywać modyfikacji. Tymczasem często nie jest to konieczne, bo dana firma może zamówić odpowiednio przygotowaną dla niej dystrybucję. Modyfikacji może też dokonać ktoś z działu IT. Założenie, że nie zrobi tego sam użytkownik też nie wydaje się w pełni racjonalne.

Poza tym nowe oprogramowanie jest często kompatybilne ze starszymi dystrybucjami Linuksa. Użytkownik Slackware 9.0 lub Fedora Core 2 bez problemu znajdzie dla siebie oprogramowanie, podczas gdy użytkownicy Windows zostają prędzej czy później skazani na aktualizacje systemu, a co za tym idzie sprzętu.

Wydaje się również, że prawdziwie istotne porównanie wydajności systemów nastąpi w połowie tego roku, kiedy ukaże się Windows Vista... Czy i wtedy Microsoft będzie gotów z rozgłosem porównywać wymagania sprzętowe?

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Giganci zawalczą o IPTV

Źródło: eWeek