Linkując możesz naruszyć dobra osobiste? Tego jeszcze nie było! Przegląd (e)prawny 9.12.2016

09-12-2016, 15:20

Co ustaliło CBA w kwestii e-zdrowia? Komu grozi pozew o naruszenie dóbr osobistych w związku z linkowaniem? Jaki problem ma twórca gry DoomRL? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Rządowy "megaportal" już w 2017 roku

Gazeta Prawna donosi, że już w 2017 roku ma być oddany do użytku jeden portal zastępujący strony poszczególnych ministerstw. - Portal o roboczej nazwie gov.pl powstaje w Centralnym Ośrodku Informatyki. Oprócz informacji o działalności ministerstw znajdzie się na nim komplet usług e-administracji, m.in. elektroniczne zwolnienia lekarskie i formularze programu 500 plus - powiedział Grzegorz Zajączkowski, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Cyfryzacji.

Co dalej z roamingiem w UE?

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ministrowie do spraw telekomunikacji państw UE uzgodnili stanowisko w sprawie przepisów dotyczących hurtowych rynków w roamingu. Stanowisko odnosi się m.in. do wysokości stawek hurtowych (tzw. stawek regulowanych), które operatorzy mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych.

Polska podczas piątkowego głosowania nad kompromisem Rady wstrzymała się od głosu. Powodem takiej decyzji były wątpliwości dotyczące pozostałych zapisów projektowanego rozporządzenia. MC chce obniżenia opłat, ale zdaniem ministerstwa mechanizmy jednolitego rynku cyfrowego nie mogą prowadzić do zniekształcenia warunków prowadzenia działalności i konkurowania pomiędzy operatorami z poszczególnych krajów.

 

Zobacz także:

Prawo administracyjne. Skrypt dla studentów kierunku Administracja

W pracy skupiono się na przedstawieniu instytucji ogólnych prawa administracyjnego. Ale nie ograniczono się tylko do tego problemu. Duży nacisk położony został na kwestie europejskie w prawie administracyjnym.*

Linkowanie naruszeniem praw do wizerunku?

W tym roku dowiedzieliśmy, że poprzez linkowanie można naruszyć prawa autorskie. Teraz okazuje się, że można w ten sposób naruszyć prawa do wizerunku(!). O problemie pisze prawnik Olgierd Rudak, redaktor naczelny czasopisma Lege Artis. Otrzymał on  wezwanie do zaprzestania naruszenia dóbr osobowych, a to naruszenie miało polegać na linkowaniu do tekstu, w którym było zdjęcie pewnego człowieka z czarnym paskiem na oczach (sic!). 

Podobno Olgierd Rudak ma być pozwany za takie naruszenie wizerunku. Ciekawe. Szczegóły w tekście pt. Czy linkowanie do zdjęcia — które nie pokazuje wizerunku — jest naruszeniem praw do wizerunku?

CBA: 11 milionów złotych strat na „e-zdrowiu”

Funkcjonariusze poznańskiego CBA w trakcie kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ujawnili okoliczności wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia  przestępstwa. Chodziło o projekt dotyczący platformy informatycznej wspomagającej usługi lecznicze „e-zdrowie” (tj. m. in. rejestru świadczeń medycznych, rejestru zdarzeń medycznych, monitorowania gospodarki lekami) w 23 placówkach ochrony zdrowia podległych sejmikowi wielkopolskiemu. Według ustaleń agentów CBA województwo wielkopolskie straciło blisko 11.5 miliona złotych. Ponad 8 mln zł zostało wypłacone jako nienależne wynagrodzenie mino to, że projekt nie został wykonany, a ponad 3 miliony zł to niewyegzekwowana kwota kary umownej za niewykonania zadania.

Naruszenie praw autorskich w... metatagach?

DoomRL (Doom, the Roguelike) to darmowa gra komputerowa  z gatunku roguelike stworzona przez Kornela Kisielewicza oraz inspirowana grą Doom. Krzysztof Kisielewicz został wezwany przez firmę Zenimax do usunięcia ze strony DoomRL metatagów i słów kluczowych związanych ze znakami towarowymi takimi jak Doom. Najwyraźniej prawnicy Zenimax nie mają zastrzeżeń do samej fanowskiej gry, ale do używania słów w metatagach już tak. Szczegółów dowiecie się na Twitterze

 

Zobacz także:

Prawo dla startupu

Książka strona po stronie przybliży Ci ona te aspekty prawne, które musisz znać, jeśli jesteś twórcą startupu. Jeżeli dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody biznesowej, w tej książce znajdziesz informacje na temat pierwszych kroków. .*

RPO i abonament RTV - ciąg dalszy

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił już, że kontrole dotyczące rejestrowania odbiorcników RTV mogą być prowadzone w domach wyłącznie za zgodą lokatorów (tak uważa minister infrastruktury). RPO ciągnie temat dalej. Zwrócił się o zajęcie stanowiska do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie o reformie praw autorskich

Czy Unia Europejska robi postęp czy krok wstecz poprzez reformę praw autorskich. Interesujący artykuł, którego autorem jest Innocenzo Genna, mówi o kroku wstecz. Warto też zajrzeć do innego artykułu o wpływie reformy na prawa konsumentów

Zakładanie spółek - rozporządzenie

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Konsultacje trwają do 14 grudnia. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.