Lek na kryzys? Małe firmy + innowacyjność

16-01-2012, 13:27

W ostatnich latach małe i średnie firmy stworzyły zdecydowaną większość miejsc pracy, a małe przedsiębiorstwa "innowacyjne" raczej opierały się kryzysowi - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską przeglądu wyników MŚP. To pokazuje, że obawy dotyczące np. przyszłości startupów są także obawami o europejską gospodarkę.

Komisja Europejska informuje, że w latach 2002–2010 w UE 85 proc. nowych miejsc pracy netto powstało w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Liczba ta jest znacznie wyższa niż udział MŚP w całkowitym zatrudnieniu, który wynosi 67 proc. W okresie tym zatrudnienie netto w gospodarce przedsiębiorstw w UE znacznie wzrastało, o średnio 1,1 mln nowych miejsc pracy każdego roku.

Wzrost zatrudnienia w MŚP wynoszący 1 proc. rocznie był wyższy niż w przypadku dużych przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost w wysokości 0,5 proc. Wyjątkiem jest sektor handlowy, w którym zatrudnienie w MŚP wzrastało o 0,7 proc. rocznie w porównaniu z 2,2 proc. w dużych przedsiębiorstwach. Wynika to z silnego wzrostu dużych przedsiębiorstw handlowych, w szczególności zajmujących się sprzedażą, obsługą i naprawą pojazdów.

Czytaj: Przemysł praw autorskich ma się dobrze. Gdzie te straty od piractwa?

Mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 10 pracowników) odpowiadają za największą część całkowitego wzrostu liczby miejsc pracy netto w gospodarce przedsiębiorstw, stanowiącą 58 proc.

Ponadto dzięki nowym firmom (działającym mniej niż 5 lat) powstaje zdecydowana większość nowych miejsc pracy. Nowe przedsiębiorstwa działające w sektorze usług biznesowych tworzą ponad jedną czwartą (27 proc.) nowych miejsc pracy, podczas gdy udział nowo powstałych przedsiębiorstw z sektora transportu i komunikacji jest najmniejszy (6 proc.).

Innowacyjne przedsiębiorstwa, jak również firmy z bardziej innowacyjnych państw częściej zgłaszają wzrost zatrudnienia i osiągają wyższe stopy wzrostu zatrudnienia.

Komisja Europejska podkreśla, że innowacyjne MŚP lub przedsiębiorstwa działające w bardziej innowacyjnych gospodarkach mniej ucierpiały w wyniku kryzysu gospodarczego. Na przykład spadek całkowitego popytu wymieniany jest przez 70 proc. przedsiębiorstw w krajach, które uważane są za innowatorów o skromnych wynikach, podczas gdy w krajach, które są liderami innowacji, odsetek ten wyniósł 45 proc.

Z powyższego wynika, że wśród firm istotnych dla walki z kryzysem znajdują się różnego rodzaju startupy i inne małe firmy dostarczające e-usługi, także dla biznesu, czy też działające w sektorze e-handlu.

Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy unijnego prawa będą mieli to na uwadze. Unia szykuje się do przyjęcia ACTA, co według ekspertów może poważnie zagrozić startupom poprzez podnoszenie ryzyka związanego z odpowiedzialnością za naruszenia praw autorskich. Firmy z sektora MŚP są generalnie bardziej wrażliwe na zwiększanie obowiązków w zakresie dokumentowania działalności czy też sytuacje, w których mogą być zmuszane do korzystania z kosztownych usług prawniczych, tłumaczeń itd. Prawodawcy czasem o tym pamiętają, czasem nie.

Badanie, którego wyniki opublikowała KE, stanowi część projektu dotyczącego przeglądu wyników MŚP. Jest ono oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw pod koniec 2010 r. i obejmującej 27 państw członkowskich UE oraz 10 innych krajów uczestniczących w programie na rzecz przedsiębiorczości i innowacji, a mianowicie: Albanię, Chorwację, byłą jugosłowiańską Republikę Macedonii, Islandię, Izrael, Liechtenstein, Czarnogórę, Norwegię, Serbię i Turcję. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych dotyczących przeglądu wyników MŚP.

Czytaj: Rynek IT rośnie, lecz telekomunikacja nadal traci


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031