Leczenie osteoporozy – jest na to sposób

25-10-2018, 13:50

Osteoporoza dotyka co trzecią kobietę na świecie i co piątego mężczyznę, będących po 50 roku życia. Ta liczba pacjentów zmaga się ze złamaniami osteoporotycznymi. Przyczyn występowania schorzenia jest wiele, objawów za to praktycznie zero. Osteoporozę można jednak leczyć.

Osteoporoza objawy i czynniki predysponujące

W Polsce niemal 2 miliony osób po 50 roku życia zmaga się z osteoporozą. Schorzeniem, które dzieli się na dwa typy. Osteoporoza typu A najczęściej dotyczy osób w wieku 70-75 lat i związana jest ze zmniejszoną gęstością mineralną kości. Osteoporoza typu B charakteryzuje się prawidłową bądź niewiele obniżoną gęstością kości, ale za to obniżoną jakością kości i najczęściej daje o sobie znać między 55 a 65 rokiem życia.

Czynnikami predysponującymi jest nie tylko wiek, ale i niska masa ciała czy predyspozycje rodzinne. Przy zbyt niskiej podaży wapnia, białka oraz witaminy D, a do tego przy stosowaniu nadmiernej ilości używek i unikaniu aktywności fizycznej, dochodzi do rozwoju osteoporozy. Ta zaś przez długi czas nie daje żadnych objawów zewnętrznych, za to rozpoznawana jest przede wszystkim w momencie wystąpienia złamania.

Osteoporoza leczenie – farmakologia plus dieta

Leczenie osteoporozy polega na połączeniu korzyści, jakie daje farmakoterapia oraz zmiana codziennych nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności stosowane są leki resorpcyjne, które mają za zadanie zwiększać gęstość mineralną kości, a do tego dobiera się medykamenty o działaniu stymulującym do tworzenia tkanki kostnej.

Leczenie osteoporozy ustalane jest indywidualnie, bo zależy od typu schorzenia. Nim zostaną podjęte konkretne kroki wykonuje się badanie osteoporozy, które wskazuje, czy jest to osteopenia – stan na granicy osteoporozy, czy osteoporoza zaawansowana.

Niezależnie od stosowanych leków wskazuje się na konieczność stosowania diety, która pozwala utrzymać wysoki poziom spożycia wapnia, białka, magnezu, potasu i witaminy D. Połączenie wszystkich elementów i nieunikanie aktywności fizycznej, wspomaga już na etapie leczenia, ale i stanowi część z profilaktyki schorzenia.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag osteoporozatag komunikat firmytag Dynamite

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.