Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W listopadzie 2019 roku Polacy otrzymali prezent - zniesienie wiz i możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych z elektronicznym zezwoleniem ESTA. Niestety, oszuści nie próżnują i wykorzystują tę furtkę do naciągania naiwnych podróżnych. Jak nie dać się nabrać na fałszywe ESTA?

Przekręt na ESTĘ, czyli fałszywe zezwolenie na podróż do USA

Polska, od 11 listopada 2019 roku, umożliwia swoim obywatelom bezwizowy wjazd do USA poprzez system ESTA, który wymaga elektronicznego zezwolenia.

Jest ono ważne przez dwa lata, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 72 godziny. W tym przypadku wszelkie formalności, w przeciwieństwie do wizy, dopełnia się drogą elektroniczną.

Procedura ta, choć ułatwia proces wyjazdu, otwiera drzwi dla cyberprzestępców, którzy na wielu fałszywych stronach podszywają się pod oficjalne instytucje rządowe USA, oferując pomoc w uzyskaniu ESTA za wyższe opłaty – zamiast oficjalnych 21 USD, żądają 81 USD.

 

Pamiętaj, że prawdziwe ESTA kosztuje 21 USD

i składa się je na oficjalnej stronie

https://esta.cbp.dhs.gov/

Nigdy nie płać więcej i nie korzystaj z pośredników!

 

Jak działają fałszywe strony z wnioskiem o ESTA

Fałszywe strony, jak np. estavisa.pl wyświetlają się zwykle w wynikach wyszukiwania. Bardzo trudno odróżnić je od oryginału - są dopracowane pod każdym szczegółem. Nie tylko próbują wzorować się na oryginalnym serwisie, ale wręcz są lepiej dopracowane i bardziej przyjazne dla odwiedzającego.

Wypełnianie formularza z wnioskiem na fałszywej stronie przebiega podobnie jak w oryginale. Brakuje jednak weryfikacji przez SMS, o czym zwykle nie wiedzą szczególnie osoby, które po raz pierwszy składają wniosek o ESTA.

Ofiary, przekonane o autentyczności procedury, nie tylko otrzymują fałszywe dokumenty, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwe zezwolenia ESTA, ale także podczas wypełniania wniosku nieświadomie dzielą się z oszustami wrażliwymi danymi, takimi jak numery paszportów czy karty kredytowe.

W rezultacie nieświadomy podróżnik uda się z pozwoleniem oraz biletami na lotnisko, gdzie dowie się, że ESTA jest fałszywką i nie uprawnia go do podróży do USA.

Nie daj się nabrać na fałszywą stronę z wnioskiem ESTA

  • Zachowaj czujność i dystans do wszelkich ofert, na które trafiasz w internecie.

  • Sprawdź końcówkę adresu URL - legalne strony rządowe mają domenę .gov.

  • W razie najmniejszych wątpliwości wyślij adres strony do CERT w celu sprawdzenia, czy nie jest to fałszywka https://www.cert.pl/.

  • Upewnij się, że podczas składania wniosku następuje weryfikacja SMS.

  • Nie płać więcej niż 21 USD.

 

Poniżej informacja ze strony rządowej o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty z wyszczególnioną kwotą 21 dolarów:

Informacja ze strony rządowej o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty z wyszczególnioną kwotą 21 dolarów

 

Poniżej fałszywa informacja o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty bez wyszczególnionej kwoty, która wynosi 81 dolarów:

 

Fałszywa informacja o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty bez wyszczególnionej kwoty, która wynosi 81 dolarów

 

Poniżej potwierdzenie ze strony rządowej o autoryzacji płatności. Fałszywa strona ten krok pomija:

Potwierdzenie ze strony rządowej o autoryzacji płatności. Fałszywa strona ten krok pomija

 

Źródło: G DATA Software


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik