Procedura zmiany sprzedawcy energii będzie prostsza, a konsument, wypowiadając umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej, nie będzie ponosił z tego tytułu dodatkowych kosztów.
11 marca 2010 r. w życie wejdzie bowiem nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne, która m.in. do jednego miesiąca skraca okres oczekiwania na zmianę dostawcy energii.
Ustawa zwiększa też uprawnienia prezesa URE w kwestii przeciwdziałania praktykom antyrynkowym. Jeśli prezes URE stwierdzi, że przedsiębiorstwo zajmuje pozycję dominującą na rynku, może nałożyć tzw. ceny maksymalne na okres przejściowy. Elektrownie i elektrociepłownie będą miały obowiązek sprzedaży nie mniej niż 15 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej w trybie publicznym. Do wyboru dostaną sprzedaż na giełdach towarowych lub na internetowych platformach handlowych. Wyeliminuje to ewentualny problem sprzedaży energii elektrycznej po zaniżonej cenie w ramach jednej, pionowo zintegrowanej grupy rynkowej.
Nowe przepisy gwarantują odbiorcy wypowiedzenie umowy, na podstawie której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza mu paliwa gazowe lub energię, bez ponoszenia kosztów i odszkodowań. Wystarczy, że złoży do przedsiębiorstwa energetycznego pisemne oświadczenie o jej wypowiedzeniu. Umowa ulegnie rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca, który nastąpi po tym, gdy nasze oświadczenie o odstąpieniu od umowy dotrze do przedsiębiorstwa.
Więcej w Gazecie Prawnej
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*