Lampy UV do dezynfekcji wody - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat wody pitnej

24-11-2020, 12:34

Jeżeli zależy Ci na zdrowym stylu życia, powinieneś zwrócić uwagę na trzy rzeczy: aktywność fizyczną, zdrowe jedzenie oraz prawidłowe nawadnianie organizmu. O ile pierwsze dwa punkty nie sprawiają problemów z ich zrozumieniem oraz zastosowaniem, o tyle kłopot pojawia się w przypadku trzeciego z nich! Dbając o to, aby dostarczyć ciału wystarczającą ilość płynów każdego dnia należy pamiętać nie tylko o ich ilości, ale również jakości! Czy każda woda oznaczona jako pitna będzie zdrowa? Niekoniecznie. Oto 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na jej temat:

  1. Woda butelkowana - czy jest dobrym rozwiązaniem?
  2. Dlaczego warto filtrować wodę?
  3. Lampy UV do dezynfekcji wody - różne zastosowania
woda

Woda butelkowana - czy jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób wierzy, że zadba o swoje zdrowie pijąc czystą wodę mineralną prosto z butelki. Czy jednak na pewno jest ona czysta? Niekoniecznie! Skąd zatem biorą się zanieczyszczenia, jeśli produkt spełnia wszystkie normy, wymagane przez polskie prawo? Otóż problemem jest właśnie butelka, w której się on znajduje! Plastikowe opakowania przekazują zamkniętym w nich artykułom spożywczym groźny dla zdrowia bisfenol A, który samoistnie przenika z nich zarówno do jedzenia, jak i do picia. Najprostszym sposobem na zapobieganie wprowadzenia go do organizmu jest rezygnacja z plastikowych opakowań oraz butelek - dotyczy to również wody do picia!

Dlaczego warto filtrować wodę?

Kwestię bisfenolu A rozwiązać może uzdatnianie wody to picia - dzięki niemu mieszkańcy lokali, do których jest ona doprowadzana mogą cieszyć się czystym i zdrowym napojem z pominięciem procesu butelkowania go. Brak plastikowych opakowań oznacza, że trujący związek chemiczny nie będzie miał z wodą kontaktu, a tym samym - nie zanieczyści jej. Brak butelek jest również rozwiązaniem ekologicznym - mniejsza ilość plastikowych opakowań oznacza mniejszą ilość plastikowych odpadów, co przekłada się na dbałość o dobro planety Ziemi! Kolejną zaletą wody uzdatnianej jest ekonomia gospodarstw domowych - mając ją zapewnioną na co dzień, przebywający w domach ludzie nie mają potrzeby kupowania butelek z napojami, co w skali roku okazuje się bardzo znaczącą oszczędnością. Wszystkie te korzyści można osiągnąć stosując lampy UV do dezynfekcji wody, wykorzystujące promieniowanie z zakresu ultrafioletowego (długość fali około 254 nm).

Lampy UV do dezynfekcji wody - różne zastosowania

Wśród licznych zalet, którymi cechują się lampy UV do dezynfekcji wody wymienić można brak wpływu procesu uzdatniania wody na smak oraz zapach płynu przy jednoczesnej dezaktywacji mikroorganizmów, mogących szkodzić ludziom. Należą do nich między innymi wirusy, pasożyty oraz bakterie, takie jak Legionella czy Clostridia. Ze względu na duży potencjał metody, opartej na zjawisku naturalnie występującym w przyrodzie, technologia ta ma wiele zastosowań. Lampy UV do dezynfekcji wody działają na takiej samej zasadzie, jak promienie ultrafioletowe, emitowane przez Słońce  - w naturze nie obserwujemy jednak ich niszczącego działania na dużą skalę, gdyż chroni nas przed tym warstwa ozonowa atmosfery. W przypadku jej braku w warunkach kontrolowanych, w których odbywa się uzdatnianie wody, żaden szkodliwy mikroorganizm nie ma prawa przetrwać. Dzięki temu lampy UV z powodzeniem są stosowane przy dezynfekcji wody:

  • w wodociągach
  • na basenach
  • na statkach (zarówno pitnej, jak i balastowej)
  • wykorzystywanej w procesach przemysłowych
  • zawartej w ściekach komunalnych
  • w hodowlach ryb
  • w urządzeniach specjalnych, np. w przemyśle kosmetycznym lub farmaceutycznym

 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag lampy UVtag dezynfekcja wody
To warto przeczytać

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: