Plan wsparcia inwestycji o wartości 50 mld euro w celu poprawy europejskiej sieci transportowej, energetycznej i cyfrowej przedstawiła Komisja Europejska. Instrument o nazwie "Łącząc Europę" ma finansować projekty, dzięki którym uzupełnione zostaną brakujące połączenia we wspomnianych sieciach. Zakładane jest pozyskiwanie finansowania ze źródeł prywatnych oraz umożliwienie wykorzystania instrumentów finansowych, takich jak gwarancje i obligacje projektowe.
reklama
Pakiet dotyczący instrumentu "Łącząc Europę" wdraża zobowiązania podjęte przez Komisję w ramach propozycji dotyczących wieloletnich ram finansowych z dnia 29 czerwca 2011 r. W ramach tego instrumentu przewidziano:
Jeśli chodzi o inwestycje w sieci, to europejska agenda cyfrowa wyznacza cele dotyczące dostępu do sieci szerokopasmowej, zgodnie z którymi do 2020 r. wszyscy powinni mieć dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 30 Mbps, przy czym przynajmniej połowa gospodarstw domowych – do sieci o przepustowości powyżej 100 Mbps.
W obszarze usług cyfrowych pieniądze przeznaczone zostaną na dotacje wspierające powstanie infrastruktury potrzebnej do rozbudowy usług w zakresie identyfikacji elektronicznej, elektronicznych zamówień publicznych, elektronicznej dokumentacji leczenia, portalu Europeana, e-sprawiedliwości oraz usług celnych. Pieniądze pozwolą zapewnić interoperacyjność i pokryją koszty utrzymania infrastruktury na szczeblu europejskim, łączącej infrastrukturę poszczególnych państw członkowskich.
Komisja Europejska liczy na to, że nowy instrument wzmocni jednolity rynek. Ma on również uczynić europejską gospodarkę bardziej ekologiczną i nowoczesną dzięki wspieraniu czystszych form transportu oraz dzięki ułatwianiu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Dofinansowanie sieci energetycznych ma przyczynić się do dalszej integracji wewnętrznego rynku energii, ograniczyć zależność energetyczną UE i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw.
Przede wszystkim Komisja oczekuje, że inwestycje zrealizowane dzięki instrumentowi "Łącząc Europę" będą stanowić rodzaj katalizatora finansowania ze źródeł prywatnych i publicznych, ponieważ dzięki nim projekty staną się bardziej wiarygodne i obniży się ich profil ryzyka. Po raz pierwszy Komisja proponuje jeden instrument finansowania dla trzech różnych sektorów.
Aby zapewnić finansowanie instrumentu "Łącząc Europę", Komisja przyjęła również zasady dotyczące inicjatywy w zakresie obligacji projektowych w ramach strategii "Europa 2020".
W sumie w skład przyjętego dziś pakietu wniosków wchodzi trzy komunikaty i cztery wnioski, w tym wniosek w sprawie rozporządzenia ustanawiającego instrument "Łącząc Europę" oraz wnioski w sprawie wytycznych dla różnych sieci. Pełne teksty wniosków można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|