Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Laboratorium Intela chce przewidywać katastrofy naturalne

10-06-2010, 15:54

Opracowanie metod prognozowania flar słonecznych i przyspieszenie nadejścia przyszłych, „eksaskalowych” superkomputerów Intela to zadanie dla nowego laboratorium Flanders ExaScience Lab. Oprogramowanie ośrodka ma zapewnić wydajność 1000 razy większą niż najszybsze współczesne superkomputery.

robot sprzątający

reklama


Firma Intel Corporation, imec i 5 flamandzkich uniwersytetów oficjalnie otworzyły Flanders ExaScience Lab w ośrodku badawczym imec w Leuven w Belgii. Laboratorium opracuje oprogramowanie, które będzie działać na przyszłych, eksaskalowych systemach komputerowych Intela. Oprogramowanie ma zapewnić wydajność 1000 razy większą niż najszybsze współczesne superkomputery poprzez wykorzystanie nawet miliona rdzeni i miliarda procesów.

ExaScience Lab będzie członkiem europejskiej sieci badawczej Intela — Intel Labs Europe — która składa się z 21 laboratoriów zatrudniających ponad 900 pracowników naukowych.

>> Czytaj też: Galera - najpotężniejszy polski superkomputer

Przełom w eksaskalowym przetwarzaniu danych mógłby pozwolić na symulowanie bardzo skomplikowanych systemów, których dziś nie da się replikować, takich jak ludzkie ciało albo ziemski klimat. Jeśli branża komputerowa stanie na wysokości zadania, może to oznaczać znalezienie lekarstw na wiele chorób lub lepsze przewidywanie katastrof naturalnych. Flanders ExaScience Lab skupi się na zastosowaniach naukowych, zaczynając od symulowania i prognozowania „pogody kosmicznej”, czyli aktywności elektromagnetycznej w przestrzeni otaczającej ziemską atmosferę.

Flary słoneczne — wielkie eksplozje w atmosferze Słońca — mogą powodować bezpośrednie szkody na Ziemi, na przykład w sieciach energetycznych, rurociągach i komunikacji bezprzewodowej. Aby dokładnie przewidzieć i zrozumieć wpływ flar, niezbędna jest eksaskalowa moc obliczeniowa. Oprogramowanie, które powstanie w celu rozwiązania tego problemu — wybranego ze względu na niezwykle złożoną naturę — będzie można wykorzystać w wielu innych dziedzinach.

>> Czytaj też: Komputerowy wirus w człowieku. Groźne? (wideo)

- Długa i owocna współpraca między Intelem a imec miała kluczowe znaczenie dla wykorzystania tej unikatowej okazji — powiedział Stephen Pawlowski, starszy specjalista firmy Intel i dyrektor generalny działu Intel Central Architecture and Planning. — Niecierpliwie czekamy na rozpoczęcie tego innowacyjnego, wspólnego projektu we Flandrii, który łączy naukową wiedzę z dziedzin przewidywania pogody kosmicznej, symulacji obliczeniowej, niezawodności, wizualizacji i modelowania wydajności - dodaje.

Flanders ExaScience Lab to projekt badawczy, który łączy wszystkie flamandzkie uniwersytety – Uniwersytet Antwerpii, Uniwersytet Ghent, Uniwersytet Hasselt, Katholieke Universiteit Leuven oraz Vrije Universiteit w Brukseli – z firmą imec i światowym producentem półprzewodników. Laboratorium początkowo będzie zatrudniać ponad dwudziestu badaczy, a do 2012 roku zespół powiększy się o kolejnych kilkunastu. Laboratorium będzie działać w siedzibie firmy imec przy wsparciu flamandzkiej Agencji na rzecz Innowacji poprzez Naukę i Technologię (IWT).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E