Kurs bitcoina spadł o ponad 30 procent

14-06-2011, 22:14

Nazywany już przez niektórych walutą przyszłości - bitcoin - zaliczył właśnie ostrą jazdę bez trzymanki na Mt Gox, giełdzie, gdzie można go wymienić na dolary amerykańskie.

O bitcoinie (BTC) po raz pierwszy pisaliśmy dwa dni temu. Do nowej wirtualnej waluty ma rzekomo należeć przyszłość finansów światowych. Ponieważ podaż pieniądza jest ograniczona (co 10 minut powstaje jeden bitcoin, a algorytm został tak napisany, że wygenerowanych zostanie ich jedynie 21 milionów), widmo inflacji praktycznie nie istnieje. A to ona właśnie jest problemem, z którym przychodzi nam się teraz mierzyć. Nie brak osób wróżących nowej walucie świetlaną przyszłość.

Pojawiły się jednak pierwsze chmury na horyzoncie. Od momentu powstania wartość BTC bardzo wzrosła - z około 20 centów do 28,92 USD w miniony piątek. I wtedy nastąpiło coś, czego nikt się nie spodziewał. Na Mt Gox, gdzie waluta jest notowana i możliwa jest jej wymiana na dolary amerykańskie, doszło do załamania jej kursu. W ciągu zaledwie kilku godzin spadł on do poziomu 20,01 USD, czyli o 30,8 proc. Tylko dzisiaj wymieniono bitcoiny o wartości 2 mln dolarów, podczas gdy przez ostatnie sześć miesięcy łączna wartość obrotów wyniosła 19 mln dolarów.

>> Czytaj także: Bitcoin - waluta hakerów przyszłością gospodarki

Ponieważ brak jest jakiegokolwiek ciała kontrolującego bitcoiny, nie doszło do zamknięcia giełdy, co w świecie wirtualnym jest normalną reakcją na tego typu wydarzenia. Wystarczy przypomnieć sobie zamknięcie giełd w Nowym Jorku po atakach z 11 września 2001 roku (na cztery dni) czy w Reykjaviku (6-14 października 2008 roku), gdy upadły trzy największe banki Islandii.

W ciągu jednego dnia wyparowała więc spora część jak najbardziej prawdziwych pieniędzy. Skąd to załamanie? Dailytech jako główną przyczynę podaje zablokowanie przez PayPala możliwości dokonywania płatności na rzecz Mt Gox. Powodem tego jest polityka serwisu, który nie uznaje wirtualnych walut. W ten sposób wyschło najbardziej powszechne źródło pieniędzy niezbędnych nawet do wirtualnego handlu. Pojawił się więc problem płynności.

Jeśli BTC ma dalej się rozwijać, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian. Dailytech sugeruje uruchomienie mechanizmu, który zakończy handel bitcoinami, jeśli zmiany przekroczą pewien określony pułap. Konieczne by było także wprowadzenie możliwości dokonywania płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi bezpośrednio na Mt Gox.


Źródło: Dailytech
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirtualne walutytag Mt Goxtag bitcoin
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031