Kupno nieruchomości - dom czy mieszkanie?

05-07-2021, 15:47

Każdy z nas potrzebuje swojego miejsca na ziemi. Na pewnym etapie życia zastanawiamy się zwykle nad zakupem własnego domu lub mieszkania - często stawia to nas przed koniecznością podjęcia decyzji, które z tych rozwiązań jest lepsze. 3 pokojowe mieszkanie, kawalerka, a może ładny dom wolnostojący dwukondygnacyjny? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać wyboru.

  • Dom czy mieszkanie na sprzedaż - co wybrać?
  • Dom wolnostojący w mieszkanie w centrum miasta - opłacalność
  • Nieruchomości na sprzedaż: zalety i wady domów
  • Mieszkanie w piętrowym bloku: wady i zalety
  • Dom na sprzedaż lub atrakcyjne mieszkanie - co lepsze?

 Kupno nieruchomości - dom czy mieszkanie?

 Wybór pomiędzy mieszkaniem a domem wolnostojącym na działce to kwestia indywidualna - dla każdego idealne rozwiązanie będzie nieco inne. Decydując się na kupno działki na sprzedaż, domu lub mieszkania, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu usługami, sprawdź ofertę biura eDOM Nieruchomości.

Dom wolnostojący a mieszkanie w centrum miasta - opłacalność

Ceny za metr kwadratowy powierzchni domu jednorodzinnego nierzadko są niższe, niż ceny za taką samą powierzchnię w mieszkaniu. Jeśli chodzi o całość ceny - działka z domem kosztuje jednak więcej, niż mieszkanie. 

Koszty zakupu to jednak tylko jedna kwestia - ważne są również koszty eksploatacyjne, które w przypadku domów są zazwyczaj wyższe. Właściciele domów jednorodzinnych mogą jednak obniżać koszty, inwestując w rozwiązania ekologiczne, energooszczędne. 

Nieruchomości na sprzedaż: zalety i wady domów

Duża powierzchnia mieszkalna wraz z ogrodem i podwórkiem - to jedna z największych zalet domów. To świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność - funkcjonalny dom pozwala na cieszenie się swobodą i dużą przestrzenią tylko dla siebie. Mieszkańców domu nie ograniczają zasady, ustalone przez wspólnoty mieszkaniowe - mogą oni dowolnie modyfikować swoją nieruchomość. 

Przydomowy ogródek to świetne miejsce do odpoczynku, relaksu i zabaw dla dzieci - choć utrzymanie go w dobrej kondycji jest zajęciem, które wymaga sporo pracy i czasu. Mieszkając w domu jednorodzinnym, nie musimy martwić się opłacaniem czynszu, jednak o naprawy i remonty dbamy zawsze samodzielnie. 

Mieszkanie w piętrowym bloku: wady i zalety

Wystawione na sprzedaż nowe mieszkanie może kusić atrakcyjnością, świetną lokalizacją i doskonałym stanem. Mieszkanie usytuowane w centrum miasta gwarantuje łatwy dojazd do pracy, szkoły lub na zakupy. Również połączenia komunikacyjne są zazwyczaj lepsze w przypadku mieszkań, niż w przypadku domów: mieszkając niedaleko centrum, można wygodnie dotrzeć wszędzie nie posiadając własnego samochodu. 

Wykończone mieszkanie to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę. Nie wymaga zajmowania się podwórkiem i przydomowym ogrodem, a sprzątaniem klatki schodowej i remontami zewnętrznej części budynku zajmuje się administracja. Mieszkanie w bloku lub klimatycznej kamienicy ma jednak także wady. Wybierając to rozwiązanie, musimy liczyć się z większym hałasem (zwłaszcza, gdy mieszanie znajduje się na przykład na pierwszym piętrze czteropiętrowego budynku), brakiem dużej osobistej przestrzeni i życiem w bliskim otoczeniu sąsiadów.

Dom czy mieszkanie na sprzedaż - co wybrać?

Co lepiej wybrać - dom czy mieszkanie? Zazwyczaj najważniejsze są indywidualne preferencje każdego z nas. Niektórzy cenią sobie komfort mieszkania blisko centrum, inni nie wyobrażają sobie życia bez własnego ogródka i poczucia swobody. Warto wziąć pod uwagę swoją sytuację życiową i finansową i to, na czym nam najbardziej zależy. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag nieruchomości


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.