Kupno auta używanego - co zrobić, by nie przepłacić?

21-05-2020, 12:59

Auta używane w Polsce wciąż cieszą się znacznie większą popularnością niż samochody prosto z salonu. Główną przyczyną takiej sytuacji są ceny pojazdów osobowych, na które stać jedynie bogatsze grono Polaków. Jeżeli zamierzasz kupić auto używane w dobrej cenie, powinieneś poznać kilka zasad, które to ułatwią.

Bądź z ofertami na bieżąco

Jeżeli chcesz kupić samochód w dobrej cenie, powinieneś pamiętać, że tanie auta w dobrym stanie technicznym szybko znajdują nabywców. Z tego powodu oferty ich sprzedaży znikają nawet w ciągu kilku godzin od ich opublikowania. Aby uniknąć przepłacania za samochód, powinno się śledzić ogłoszenia o sprzedaży aut używanych na bieżąco - najlepiej robić to codziennie. Anonse publikowane między innymi na https://sprzedawacz.pl/ są na bieżąco aktualizowane, dlatego wśród nich znajdzie się wiele nowych i atrakcyjnych ofert.

Sprawdź ogłoszenia lokalne

Ogłoszenia lokalne, czyli pochodzące z najbliższej okolicy osoby poszukującej samochodu, są szczególnie atrakcyjne dla tych kupujących, którzy zwracają uwagę przede wszystkim na cenę. Jeżeli wybierasz auto od sprzedawcy, który mieszka kilkaset kilometrów dalej, do kosztów jego zakupu musisz doliczyć wydatki związane z dojazdem po auto. Jeśli wydatki na paliwo będą spore, będziesz czuć pokusę, by kupić samochód używany, nawet gdy jego stan techniczny będzie niezbyt dobry. Taki zakup jest nierozsądny, gdyż pojazd z pewnością w niedługim czasie będzie wymagał wielu napraw. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu lokalnie, znacznie łatwiejsze będzie dokonanie jego oględzin - nie tylko wydasz na nie mniej, ale i szybciej umówisz się ze sprzedającym. Ogłoszenia lokalne o sprzedaży aut używanych z Twojej okolicy znajdziesz na portalach takich jak https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/.

Przygotuj się do oględzin

Po wybraniu jednej oferty lub kilku ogłoszeń o sprzedaży samochodów używanych powinieneś przygotować się do oględzin pojazdu, który zamierzasz kupić. W tym celu na początek powinieneś przygotować listę pytań, które zamierzasz zadać podczas rozmowy telefonicznej z właścicielem pojazdu. Uzyskanie odpowiedzi na część z pytań pozwoli z góry odrzucić niektóre oferty i ułatwi decyzję, czy umówić się ze sprzedawcą na oględziny. Dodatkowo dzięki umiejętnie przygotowanej liście pytań, łatwiej będzie negocjować cenę zakupu pojazdu. Dzięki temu przygotuje się konkretne argumenty, które będą stanowić solidną podstawę do obniżenia ceny samochodu używanego.

Dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu

Gdy umówisz się na oględziny samochodu używanego, który znajdziesz na stronach takich jak https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/, pamiętaj, że auto powinno zostać dokładnie sprawdzone podczas oglądania. Jeżeli słabo znasz się na motoryzacji, na oględziny zabierz ze sobą osobę o większej wiedzy w tym temacie. Ważne jest bowiem sprawdzenie nie tylko zewnętrznej prezencji samochodu, ale i stanu technicznego silnika, przewodów paliwowych, chłodnicy oraz układu hamulcowego. Dla laika jest to trudne zadanie, jednak ktoś, kto lepiej zna się na mechanice, szybko zauważy uszkodzenia podzespołów pod maską oraz oznaki dużego zużycia silnika. Po sprawdzeniu stanu części i głównych układów w samochodzie, powinno się dokładnie obejrzeć karoserię. Powinno się przy tym szczególną uwagę zwrócić na rdzę, która zwykle pojawia się jako pierwsza na nadprożach i nadkolach.

Co zrobić, gdy okaże się, że stan techniczny samochodu odbiega od stanu, który opisywał sprzedawca przez telefon? W takiej sytuacji kupujący ma dwa wyjścia. Jeśli auto jest poważnie uszkodzone, lepiej jest zrezygnować z zakupu. Jeżeli pojazd można naprawić, powinno nie negocjować cenę sprzedaży - powinno się obniżyć ją na tyle, by za zaoszczędzoną gotówkę wykonać wszystkie niezbędne naprawy w warsztacie samochodowym. Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może być zakup drugiego identycznego samochodu na części, który obniży koszt napraw wykonanych przez mechanika.

Skonstruuj prawidłową umowę kupna sprzedaży

Aby uniknąć przepłacania podczas zakupu samochodu używanego, powinno się zadbać o prawidłowe skonstruowanie umowy kupna sprzedaży pojazdu. Powinno się w niej zawrzeć nie tylko najważniejsze dane osobowe dotyczące obu stron transakcji i dane pojazdu. W umowie powinny znaleźć się również informacje o stanie technicznym auta - im są one dokładniejsze, tym łatwiej jest dochodzić swoich praw, jeśli okaże się, że samochód posiadał wady ukryte. Wzór umowy jest dostępny na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html.

Stosując się do powyższych porad, znacznie łatwiej jest zaoszczędzić pieniądze podczas zakupu auta używanego. Oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku droższych i nowszych modeli, dlatego warto negocjować cenę sprzedaży w każdym przypadku. Dzięki temu zyska się dodatkową gotówkę, którą przeznaczy się na pokrycie kosztów rejestracji pojazdu, podatku od wzbogacenia, a także innych opłat związanych z zakupem auta.


Następny artykuł » zamknij

Klient B2B - jak go pozyskać?Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag używane samochody
To warto przeczytać

fot. Executium

fot. kalhhRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: