Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kryptowaluty jako oficjalny środek płatniczy?

18-12-2018, 17:04

Mijający rok obfitował w wydarzenia, które potwierdzają, że z technologią Blockchain wiązane są coraz większe nadzieje. Wyspy Marshalla wprowadziły kryptowalutę jako oficjalny państwowy środek płatniczy, natomiast bank inwestycyjny Goldman Sachs od maja rozlicza i pośredniczy w obrocie kontraktami terminowymi opartymi na Bitcoinie. Co jeszcze wydarzyło się w tym roku i może nas zaskoczyć w przyszłym?

Za najważniejsze wydarzenie tego roku Kamil Gancarz, prezes fundacji Blockchain Development Foundation, wskazuje decyzję małego państwa na Pacyfiku. W lutym Wyspy Marshalla stały się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził kryptowalutę jako oficjalny państwowy środek płatniczy. Waluta o nazwie Sovereign zostanie wyemitowana w ilości 24 milionów jednostek.

Kolejnym ważnym trendem jest wprowadzenie rozwiązań blockchainowych przez wielkie światowe firmy oraz ważne polskie przedsiębiorstwa. W 2018 roku prace nad wdrożeniem technologii sieci rozproszonej zintensyfikowali tacy światowi giganci, jak bank Goldman Sachs czy Facebook. Ekspert z Blockchain Development Foundation zauważa też przykłady krajowe. W tym roku PKO BP wprowadził system oparty na Blockchainie, który pozwala na sprawniejsze informowanie klientów o zmianach regulaminu.

O perspektywach rozwoju technologii Blockchain świadczą również działania funduszy inwestycyjnych. W tym roku Sequoia Capital, legendarny fundusz inwestujący w kultowe firmy jak Google, Apple czy Oracle, zainwestował 400 milionów dolarów amerykańskich w Bitmain, jedną z wiodących firm produkujących koparki do wydobywania Bitcoinów. Podobnie wysoką kwotę, 300 milionów dolarów, na rozwój walut wirtualnych przeznaczył amerykański fundusz a16z Crypto, należący do giganta z rynku venture capital – firmy Andreessen Horowitz.

Według eksperta spadki ceny Bitcoina mogą być wywołane działaniami spekulacyjnymi, a tegoroczny kurs Bitcoina warto uważać za korektę wartości rynkowej. W szerszym aspekcie czasowym w porównaniu do ceny kupna Bitcoina w 2016 roku waluta ta przynosi 320% zysku.

Co przyniesie 2019?

Przyszły rok przyniesie wiele nowych rozwiązań prawnych dotyczących wykorzystywania technologii Blockchain na poziomie państwowym. Christine Lagarde, prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego w listopadzie tego roku stwierdziła, że nad emisją własnych kryptowalut powinny zastanowić się rządy państwowe. Umożliwiłoby to jej zdaniem walkę z praniem brudnych pieniędzy, które odbywa się na niekontrolowanym rynku walut wirtualnych.

Kolejną ważną tendencją, która może się rozwinąć w 2019 są tzw. stablecoiny, czyli waluty wirtualne na stałe połączone z walutą państwową. W 2018 roku w Wielkiej Brytanii powstał stablecoin sparowany z brytyjskim funtem. Inicjatywa ta jest o tyle wyjątkowa, że firma emitująca walutę wirtualną ma zdeponowane na kontach bankowych w Wielkiej Brytanii środki do pokrycia pełnej wartości kryptowaluty w funcie szterlingu. Firma i jej rachunek bankowy podlega audytom, więc użytkownicy waluty otrzymali nowy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Takie rozwiązania w niedługiej przyszłości mogą mocno zyskać na popularności, zresztą istnieją już także podobne rozwiązania oparte na dolarze amerykańskim, jak twierdzi Kamil Gancarz.

Źródło: Blockchain Development Foundation


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *