Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Król August Poniatowski w roli... informacyjnego bota

18-09-2009, 13:58

Boty informacyjne rzadko przybierają tak wyraziste i charakterystyczne formy, jak ten urzędujący na stronie Skarbca Mennicy Polskiej. Internautów wita tam bowiem ostatni koronowany władca Polski – Stanisław August Poniatowski – założyciel Mennicy.

Zadaniem botów informacyjnych jest - jak sama nazwa wskazuje - udzielanie informacji. Istnieją boty "bez twarzy", które są po prostu narzędziami zwracającymi konkretne informacje na odpowiednie zapytania. Na stronach firmowych coraz częściej pojawiają się jednak boty posiadające przyjazny dla odwiedzającego wygląd. Ich zadaniem jest nie tylko udzielanie informacji, ale także zabawienie odwiedzającego swoimi odpowiedziami i promowanie wizerunku instytucji lub firmy, której stronom towarzyszą.

Boty z ludzką twarzą czasem nazywane są "wirtualnymi asystentami" witryny. W przypadku bota ze strony Skarbca Mennicy Polskiej mamy nie tylko do czynienia z twarzą, ale całą postacią, która - od stóp do głowy - reprezentuje ostatniego koronowanego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak informuje producent króla-bota, do opracowania postaci nie tylko przygotowano się od strony informacyjnej, ale również wizerunkowej.

Na zlecenie Skarbca Mennicy Polskiej zaprojektowano oraz uszyto strój królewski. W efekcie aktor odgrywający rolę króla miał na sobie ważący wiele kilogramów kostium. Sesja zdjęciowa, będąca jednym z etapów tworzenia Wirtualnego Asystenta, była także wymagająca pod względem autorskim i reżyserskim - zapewniają twórcy rozwiązania. Co ciekawe, nagrano ponad 90 filmików ukazujących emocje króla, jednak nie wszystkie do tej pory wykorzystano.

Celem projektu jest promocja nowoczesnego i jednocześnie zakorzenionego w tradycji wizerunku Mennicy Polskiej, prezentacja oferty numizmatów, ale również przybliżenie ważnej, historycznej postaci króla i przedstawienie jej w sposób otwarty, przystępny i przyjazny dla internauty - informują twórcy bota z firmy Fido:intelligence.

Bot król Stanisław August Poniatowski
fot. Fido:intelligence - Bot król Stanisław August Poniatowski
Swoim strojem i stylizowanym językiem król-bot ma przypominać charakter czasów, w jakich żył August Poniatowski. Bot został wyposażony w wiedzę historyczną na temat swojej epoki. W swojej bazie ma ponad 1300 odpowiedzi na różne tematy. Przede wszystkim jest jednak doskonałym znawcą aktualnej oferty Skarbca Mennicy Polskiej - udziela wyczerpujących informacji o dystrybucji numizmatów o różnej tematyce. Umiejętnie zapytany wypowie się nawet na temat Carycy Katarzyny czy Konstytucji 3 Maja. Z królem można prowadzić swobodną rozmowę, bez konieczności wpisywania określonych, sztywnych zapytań. Na wiele pytań niezwiązanych z tematyką strony czy swojej osoby odpowiada jednak bardzo wymijająco.

Nieodłącznym składnikiem nowoczesnych wirtualnych asystentów jest syntezator mowy, dzięki temu wydają się jeszcze bardziej realistyczne. W przypadku bota Mennicy wykorzystano polski syntezator IVONA. Król Stanisław wyposażony został w najnowszy głos o charakterystycznej intonacji, który całkiem dobrze współgra z jego charakterem oraz pełnioną funkcją.

Król-bot zapamiętuje swojego rozmówcę, a architektura systemu pozwala na gromadzenie informacji przydatnych dla działów obsługi klienta, marketingu czy sprzedaży Skarbca Mennicy Polskiej. Jak twierdzą twórcy narzędzia, dzięki analizie rozmów z użytkownikami w nienachalny sposób można badać opinię klientów o ofercie, w tym planowanych nowych numizmatach, czy też zbierać dane statystyczne dotyczące klientów Skarbca.

Bot króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w ciągu pierwszych 4 dni istnienia w wirtualnym świecie przeprowadził ponad 500 rozmów z internautami. Możecie poznać go na stronie skarbiecmennicy.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING