Kredyt konsolidacyjny - kompendium wiedzy

15-10-2020, 12:54

Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć kilka mniejszych zadłużeń w jedno większe zobowiązanie. Jest to duże ułatwienie dla kredytobiorcy z wielu istotnych powodów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat tego rozwiązania.

kredyt konsolidacyjny

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to forma finansowania, która pozwala połączyć kilka kredytów w jeden większy. Niemalże każdy bank posiada w swojej ofercie propozycję kredytu konsolidacyjnego. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla osoby zadłużonej przede wszystkim z uwagi na dostosowanie warunków konsolidacji do możliwości finansowych osoby wnioskującej. Dzięki temu kredytobiorca nie musi pamiętać o terminach spłat poszczególnych zobowiązań oraz może terminowo uregulować zadłużenie, które w formie kilku mniejszych zobowiązań stało się niemożliwe do spłacenia. W skład konsolidacji mogą wejść wyłącznie wybrane kredyty, o czym może zadecydować zarówno kredytobiorca, jak i instytucja bankowa. Łączyć można wszystkie rodzaje kredytów - gotówkowe, samochodowe i mieszkaniowe oraz debety na kartach kredytowych. 

Jakie formalności wiążą się z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego?

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego, musi on zweryfikować wszystkie niezbędne dane oraz aktualną historię i zdolność kredytową wnioskodawcy. W tym celu osoba starająca się o konsolidację musi dostarczyć do wybranej instytucji niezbędne dokumenty określające jego formę zatrudnienia oraz wysokość otrzymywanych dochodów. Konieczne jest również dostarczenie wyciągów z konta bankowego oraz wszystkich umów kredytowych, które dotychczas zostały podpisane. Jeśli wnioskodawca posiada jakiekolwiek zabezpieczenia na wypadek niespłacania zadłużenia, również powinien o tym fakcie poinformować bank. Na podstawie zebranych informacji banki podejmują decyzję pozytywną lub odmowną. Najczęściej instytucje bankowe przyznają konsolidację osobom, których historia kredytowa nie budzi zastrzeżeń oraz których aktualne dochody pozwalają na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego o określonej wartości. 

Jak długo trwa proces przyznawania kredytu konsolidacyjnego?

Na to pytanie nie istnieje uniwersalna odpowiedź, ponieważ najczęściej jest to zależne od wielu indywidualnych czynników. W celu zoptymalizowania ilości niezbędnego czasu niezbędna jest współpraca kredytobiorcy. Od tego, w jakim czasie dostarczy on całą dokumentację, zależy, kiedy bank rozpocznie proces weryfikacji. Wszelkie opóźnienia ze strony kredytobiorcy działają więc na jego niekorzyść i przyczyniają się one do wydłużenia procesu rozpatrywania wniosku. W normalnych warunkach czas potrzebny na weryfikację od momentu dostarczenia  dokumentacji do wydania decyzji trwa zwykle od dwóch do trzech dni. Najczęściej pieniądze wypłacane są natychmiast po zawarciu umowy kredytowej. Warto jednak podkreślić, iż pieniądze nie są przelewane na konto wnioskodawcy i to nie on nimi dysponuje. Kwota kredytu przeznaczona jest na spłatę konsolidowanych zobowiązań i to zwykle bank samodzielnie zajmuje się spłatą wszystkich zadłużeń. Pieniądze na konto wnioskodawcy mogą trafić wyłącznie w przypadku, jeśli zawnioskował on o dodatkowe środki, ponadto co niezbędne do pokrycia zadłużeń. 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag nolstag kredyt konsolidacyjny
To warto przeczytać
fot. Polyfot. Kaspersky


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: