Kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą

11-09-2020, 13:32

Własna działalność gospodarcza ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z jednej strony sami sobie jesteśmy szefem, z drugiej trzeba zmierzać się z z nieskończonymi nakładami pracy, ogromnym wysiłkiem oraz nieraz z przytłaczającymi wydatkami. Zdarza się, że w trosce o budżet, jego płynność i w efekcie o wypłacalność, nie pozostaje nic innego jak udać się do banku z wypełnionym wnioskiem o kredyt.

Ale nie tylko to musi być powodem decyzji o konieczności wzięcia kredytu. Również planując rozwój własnej marki, chęć rozbudowy firmy czy dokonania jakiś inwestycji, potrzebna jest nam dodatkowa gotówka.

Kredyt gotówkowy dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą — dokumenty

Aby uzyskać kredyt gotówkowy jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, należy spełnić wiele wymogów i formalności. Niezbędna kwestią jest udostępnienie bankowi dokumentów, które mają posłużyć za potwierdzenie naszej wiarygodności finansowej.

 Dokumenty konieczne do uzyskania kredytu dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą:

  • Zaświadczenie o wpisie przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej;
  • Zaświadczenie o REGON I NIP;
  • Zaświadczenie z ZUS o braku zaległości w odprowadzaniu składek;
  • Zaświadczenie z urzędu skarbowego o nieposiadaniu zobowiązań podatkowych;
  • Deklaracja podatkowa za miniony rok;
  • Umowa spółki( w przypadku prowadzenia spółki cywilnej);
  • Wyciąg z konta bankowego firmy oraz konta osobistego;
  • Rachunek zysków i strat za ostatnie dwa lata ( w przypadku pełnej księgowości);
  • Podsumowanie księgi przychodów i rozchodów, tabele amortyzacyjne ( w przypadku księgowości uproszczonej);
  • W przypadku związku małżeńskiego potrzebna jest także zgoda współmałżonka.

Staranie się o kredyt gotówkowy, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą może być nieco utrudnione, ponieważ wiąże się ono z większą ilością formalności niż w przypadku osoby fizycznej. Tutaj bank nie weryfikuje już tylko i wyłącznie prywatnych zobowiązań. Ważne są również wszystkie zobowiązania firmowe.

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

W przypadku każdego zobowiązania finansowego, a więc także w przypadku kredytu gotówkowego dla prowadzących własną działalność gospodarczą, banki muszą zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta. Będzie to szczegółowa analiza, która uwzględnia wszystkie prywatne oraz firmowe wydatki. Co zrobić aby zwiększyć zdolność finansową? Warto pilnować, aby wszystkie dotychczasowe zobowiązania spłacać w terminie, te które są możliwe spłacić całkowicie oraz możliwie ograniczyć swoje wydatki.

Kiedy najlepiej sięgnąć po kredyt gotówkowy prowadząc własną działalność?

Najlepszym momentem na zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest czas w którym firma uzyskuje regularne dochody o podobnej wysokości, a firma funkcjonuje już od dłuższego czasu. Te dwa elementy dadzą pewność bankowi, że kredytobiorca jest wiarygodny. Pamiętajmy, że kredyt gotówkowy dla przedsiębiorcy łączy się z większym ryzykiem dla banku, ponieważ firma zawsze może zbankrutować i w tym wypadku nie ma pewności co do zatrudnienia kredytobiorcy. To wiąże się z nagłą utratą dochodów, a dla banku taka sytuacja jest związana z brakiem terminowych spłat.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Wybór banku nie jest prosty, niezależnie od tego, czy chcemy wziąć kredyt, czy pożyczkę. Musimy się liczyć z tym, że kredyt gotówkowy jest kolejnym zobowiązaniem, które jest zazwyczaj zaciągamy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Warto więc wybrać dobrze. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem na początek jest obliczenie swojej zdolności kredytowej. Aby to zrobić, można skorzystać z darmowego kalkulatora dostępnego w internecie. Dzięki temu można z łatwością sprawdzić jaka kwota nie będzie dla nas obciążeniem i z łatwością będziemy ją w stanie spłacić.

Następnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie rankingów i porównywarek kredytowych. W ten sposób będziemy mogli wybrać tylko najlepsze i najbardziej dopasowane pod nas oferty. Rankingi zawierają niezbędne informacje na temat warunków i kosztów kredytowania. Dzięki temu konsument zyskuje pewność, że kredyt nie będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem i będzie w stanie poradzić sobie z jego spłatą. W ten sposób możemy znaleźć najlepszą ofertę, która spełni nasze potrzeby i przyniesie korzyści.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: