Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Koryto strumienia na Marsie odkryte przez Curiosity. Naukowcy to potwierdzają

03-06-2013, 11:26

Marsjańska rzeczka, której pozostałości odkryła sonda Curiosity, musiała mieć do metra głębokości i musiała płynąć dłuższy czas - potwierdzili naukowcy, którzy uważniej przeanalizowali materiały zebrane przez sondę.

robot sprzątający

reklama


We wrześniu ubiegłego roku Dziennik Internautów informował, że sonda Curiosity znalazła koryto strumienia na Marsie. Naukowcy zaobserwowali wówczas skały ukształtowane w sposób bardzo podobny, jak skały ukształtowane przez wodę na Ziemi.

Teraz odkrycie Curiosity doczekało się potwierdzenia. Naukowcy z Planetary Science Institute w Tucson, pracujący pod kierownictwem Rebeki Williams, dokonali analizy kilkuset skał, które były badane za pomocą kamer oraz lasera.

Wyniki swoich prac naukowcy opisali w Science i potwierdzili, że Curiosity rzeczywiście odkryła pozostałości strumienia, który mógł mieć niecały metr głębokości i płynął z szybkością mniejszą niż metr na sekundę.

To nie był jednorazowy przepływ

- Nasza analiza stopnia zaokrąglenia otoczaków dostarczyła dalszych informacji - mówił Sanjeev Gupta z Imperial College w Londynie, współautor raportu. - Zaokrąglenie wskazuje na trwały przepływ wody. Zdarza się to, jeśli otoczaki uderzają w siebie wielokrotnie. To nie był jednorazowy przepływ. Był podtrzymywany, zapewne przez tygodnie lub miesiące, choć nie możemy powiedzieć, jak długo.

Zdjęcia poniżej pokazują fragmenty marsjańskich skał ukształtowanych podobnie jak te w korytach rzek na ziemi. Pierwsze zdjęcie pokazuje skały nazwane "Hottah", położone ok. 100 metrów od miejsca lądowania Curiosity.

zdjęcie z Marsa
Fot. NASA - Mars Science Laboratory

Drugie zdjęcie jest trójwymiarowe (efekt 3D wymaga niebiesko-czerwonych okularów). Przedstawia skałę nazwaną "Link".

zdjęcie z MarsaFot. NASA - Mars Science Laboratory

Sonda
Sledzisz na bieżąco doniesienia z Marsa?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Świadectwo burzliwej historii

Istnienie marsjańskiego strumienia ma głębsze znaczenie. Jeśli woda na Marsie mogła w przeszłości zachowywać postać płynną, to potwierdza się teoria, że dawniej atmosfera Marsa musiała być gęstsza i planeta straciła część tej atmosfery. Trudno powiedzieć, w jaki sposób mogło to nastąpić. Jedna z branych pod uwagę hipotez dotyczy zderzenia z innym ciałem niebieskim, ale nie ma mocnych dowodów na jej potwierdzenie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E