Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

NASA: Mars stracił część atmosfery. To nic... szukanie metanu trwa dalej

05-11-2012, 10:53

Marsjańska Sonda Curiosity badała atmosferę Marsa pod kątem gazów, które mogłyby dowodzić istnienia życia. Jednym z nich jest metan i jego jeszcze nie znaleziono. Niezależnie od tego są powody, by twierdzić, że na Marsie mogło istnieć życie.

robot sprzątający

reklama


Marsjańska sonda Curiosity bada nie tylko marsjańskie kamienie, ale także skład atmosfery. Ma to związek z poszukiwaniem życia.

Po co szukać metanu?

Metan to gaz, który może powstawać poprzez procesy biologiczne. Jego obecności nie dało się zaobserwować z orbity. Liczono, że sondzie uda się znaleźć na Marsie jakieś jego ślady. Niestety nie udało się albo zaobserwowane ilości były tak małe, że mogły mieścić się w granicach błędu instrumentów pomiarowych.

- Metan jest najwyraźniej niezbyt spotykanym gazem w okolicach Krateru Gale'a, jeśli w ogóle tam jest. Na tym etapie misji jesteśmy podekscytowani tylko tym, że go szukamy - powiedział Chris Webster z NASA. - Marsjańska atmosfera może jeszcze mieć dla nas niespodzianki - dodaje Webster.

Być może uda się znaleźć metan w innym obszarze geograficznym. To niewykluczone.

Czytaj: NASA: Curiosity znalazła na Marsie plastik, ale sensacji nie będzie

Wykres poniżej pokazuje, z jakich gazów składa się badana obecnie atmosfera. Obejmuje on pięć najczęściej spotykanych gazów, wśród których najwięcej jest dwutlenku węgla. 

wykres

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Sąsiad Ziemi stracił atmosferę

Powyższe nie oznacza, że naukowcy nie odkryli absolutnie żadnej ciekawostki. Na podstawie zebranych danych, szczególnie dotyczących stosunku między cięższymi i lżejszymi izotopami, wywnioskowali oni, że atmosfera Marsa musiała ewoluować. Mars musiał stracić część swojej atmosfery.

Naukowcy uważają, że w odległej przeszłości na Marsie mogła znajdować się woda oraz gęstsza atmosfera. Część związanych z tym zagadnień będzie przedmiotem badań innej misji NASA - Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN). Jest ona planowana na rok 2014.

Sonda
Co sądzisz o marsjańskich misjach NASA?
  • Strata pieniędzy. Ludzkość ma większe problemy
  • Niezwykły wkład do wiedzy naukowej
  • Nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Czy to wszystko powinno nas interesować? Cóż... Mars to sąsiad Ziemi. Kiedyś mogła być na nim woda, może nawet było życie albo przynajmniej warunki do funkcjonowania organizmów żywych. Dziś Mars to mdła pustynia. Dobrze by było wiedzieć, co zmieniło Marsa, bo podobne procesy mogą w przyszłości dotyczyć Ziemi. Możliwe jest przykładowo, że Mars stracił część atmosfery w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim, ale mocnych dowodów na to nie ma.

Marsjańskie wiatry i autoportret

Jeśli już jesteśmy przy nowościach z Marsa, warto wspomnieć o dwóch ciekawostkach. Na Marsie atmosfera jest rzadka, ale i tak wieją tam wiatry. Zdjęcie poniżej okazuje piasek uformowany przez wiatr. Zdjęcie po prawej zostało poddane balansowi bieli.

zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Dla Waszej informacji - zaokrąglone skały widoczne w środku mają ok. 20 centymetrów szerokości.

Bardzo ciekawym zdjęciem jest jeszcze najnowszy autoportret Curiosity, który wygląda tak:

zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Jesteście pewnie ciekawi, jak zdjęcie zostało zrobione? Cóż, jest to po prostu mozaika 55 różnych zdjęć wykonanych przy pomocy kamery z wysięgnika (MAHLI). To nie tylko ciekawostka. Ekipa Curiosity robi takie zdjęcia, aby ocenić zewnętrzny stan sondy. W sumie Curiosity dysponuje siedemnastoma kamerami, ale tylko MAHLI jest w stanie fotografować "na raty" całą sondę.

Czytaj: wszystko o Curiosity w DI24.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: NASA



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E