Lepsze zarobki, szkolenia, ubezpieczenie medyczne czy karty sportowe to tylko kilka powodów, dla których Polacy cenią sobie pracę w zagranicznych firmach. Nie brak jednak ciemniejszych stron korporacji.
Szybko rozwijająca się polska gospodarka skutecznie przyciąga zagranicznych inwestorów. Ci stawiają u nas nie tylko fabryki, ale coraz częściej lokują nad Wisłą centra badawcze czy usługowe. Zwłaszcza rola tych ostatnich szybko rośnie - już teraz w centrach BPO (Business Process Outsourcing) pracuje około 50 tysięcy osób, w ciągu kilku lat liczba ta powinna wzrosnąć o połowę. Wbrew temu, co wiele osób myśli i mówi na temat pracy w korporacjach, Polacy podchodzą do tego bardzo pozytywnie.
Specjaliści firmy Work Express, jednej z czołowych firm doradztwa zawodowego i pracy tymczasowej, są zdania, że mieszkańcy naszego kraju bardziej cenią pracę u zagranicznego pracodawcy niż polskiego. Powodów jest kilka. Po pierwsze wyższe zarobki. Oprócz tego wiele przedsiębiorstw oferuje kursy językowe czy zawodowe, zagraniczne szkolenia, ubezpieczenia na życie i medyczne, karty wstępu do obiektów sportowych.
Nie bez znaczenia jest także jasno określony system wynagradzania i awansów, w zagranicznych firmach nierzadko większą wagę przywiązuje się do rozwoju zawodowego pracowników. Korporacja nie jest jednak miejscem pracy dla wszystkich - pracownicy skarżą się na stres oraz na anonimowość. Walka o wyniki nie jest aż tak widoczna w polskich firmach.
W zagranicznej firmie łatwiej także o służbowy komputer, samochód czy telefon. Dla części specjalistów jest to jeden z głównych elementów motywujących do zmiany pracy. Takie osoby mają także wyższe oczekiwania finansowe. Praca w korporacji oznacza dla nich również prestiż społeczny.
Temu ostatniemu sprzyja także fakt, że dostanie się do pracy w zagranicznym koncernie jest trudniejsze niż do polskiej firmy. Wieloetapowa i zróżnicowana rekrutacja do tych pierwszych jest standardem - najczęściej spotykane to testy językowe, psychologiczne, studium przypadku czy symulacje. Polskie firmy dopiero się tego uczą, coraz częściej w zakresie rekrutacji korzystają także z pomocy firm zewnętrznych.
Dobrze w środowisku korporacji odnajdą się osoby władające językami obcymi i otwarte na inne kultury. Konieczna jest także umiejętność dostosowania się do panującej struktury, pewnej anonimowości i powolności w działaniu takiej firmy.
A czy Wy chcielibyście pracować w korporacji? A może już w jakiejś pracujecie? Podzielcie się swoimi wrażeniami i komentarzami.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*