Kopiujesz książki? Pozwą cię!

Dziennik.pl 10-08-2010, 16:52

Rozpoczyna się batalia o prawa autorskie. Najpotężniejsi wydawcy książek naukowych wypowiadają wojnę punktom ksero, które masowo kopiują książki i sprzedają je studentom. Wydawnictwa będą się domagać wysokich odszkodowań.

Największe domy wydawnicze: Wydawnictwo Naukowe PWN, LexisNexis, C.H. Beck, Scholar, Wolters Kluwers, Universitas, powołały grupę pod nazwą „Grupa Walcząca o Przestrzeganie Prawa na Uczelniach” i szukają przykładów takiego łamania prawa.

– W najbardziej spektakularnych przypadkach chcemy wytoczyć pokazowe pozwy takim piratom. Mamy nadzieję, że to ich odstraszy – zapowiada Andrzej Nowakowski, prezes stowarzyszenia Polska Książka, w ramach którego działa grupa.

Z nielegalnym masowym kopiowaniem książek wydawcy walczą od lat i od lat przegrywają batalię. Według szacunków branży rocznie kserowanych jest blisko 5 mln stron publikacji naukowych i specjalistycznych. To według badań przeprowadzanych przez stowarzyszenie autorów Kopipol blisko 90 procent wszystkich kserowanych w Polsce materiałów.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Kopiujesz książki? Pozwą cię!

Sylwia Czubkowska

dziennik.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wydawnictwatag wydawcytag pozwytag książkitag kserotag kopiowanie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy