Konkurs „Strona Internetowa bez Barier” potrwa dłużej

27-04-2011, 18:25

Do 15 czerwca można zgłaszać strony WWW, które zostaną przebadane pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanie konkursem jest większe niż przed rokiem.

Trzecia edycja konkursu została zorganizowana przez Fundację Widzialni, Uniwersytet Śląski i europosła Rafała Trzaskowskiego. Konkurs ma za zadanie docenić strony projektowane „bez barier”, a inne zachęcić do zmian. Tegoroczna edycja cieszy się większą popularnością niż poprzednia. Zgłoszono ok. 20% więcej serwisów niż przed rokiem, łącznie do rywalizacji stanęło już 70 stron administracji publicznej i komercyjnych.

>> Czytaj też: Komercyjne strony dla niewidomych - apel Widzialnych

Sonda
Czy konkurs Fundacji Widzialni przyniesie oczekiwany skutek?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Zgłoszenia do konkursu Strona Internetowa bez Barier przyjmowane są do 15 czerwca 2011 r. (konkurs został przedłużony o miesiąc). Przystąpić do niego może każdy, udział w nim jest bezpłatny. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się we wrześniu.

- W oparciu o badania prowadzone przez Fundację Widzialni obecnie szacujemy, że zaledwie 10% serwisów administracji publicznej spełnia minimalne standardy dostępności - tłumaczy Wojciech Kulesza, prezes Fundacji Widzialni. Sektor komercyjny również nie zabiega o dotarcie do tej grupy klientów (…). Co prawda i tutaj widać pewną poprawę jednak wciąż jest to również poniżej 10% serwisów. Przeprowadziliśmy badanie pięciu najpopularniejszych sklepów internetowych: Allegro, Komputronik, Intymna, Travelplanet i księgarni Gandalf - żaden serwis nie jest dostępny choćby w minimalnym stopniu - dodaje.

Główne przyczyny niedostepności serwisów od strony technicznej to m.in. brak lub zła hierarchia nagłówków, brak mapy strony, budowanie serwisów w oparciu o tabele, stosowanie słabych kontrastów oraz stosowanie rozwiązań warunkujących dotarcie bądź skorzystanie z funkcjonalności tylko z pomocą myszki.

>> Czytaj też: (akt.) ING Bank: nowy system nie dla niewidomych. Będą poprawki.

W polskim prawie nie ma żadnych regulacji dotyczących obowiązku posiadania dostępnej strony WWW przez podmioty realizujące zadania publiczne. Istnieje jednak szansa na zmianę ponieważ trwają konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia Rady Ministrów do ustawy w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, w którym ujęty jest obowiązek spełnienia standardów dostępności WCAG2.0 na poziomie AA. Ten poziom zapewni w pełni dostosowanie serwisów dla potrzeb osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – podsumowuje Kulesza.

Stronę WWW można zgłosić pod adresem: konkurs.widzialni.eu


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy