System operacyjny, który wyznaczył nowe trendy w branży oprogramowania, przechodzi do historii. Dzięki Windowsowi 3.x Microsoft zajmuje obecnie kluczowe miejsce w branży twórców oprogramowania.
1 listopada br. system operacyjny Windows 3.x przeszedł do historii. Microsoft zakończył sprzedaż licencji swojego pierwszego flagowego systemu operacyjnego. Po raz pierwszy użytkownicy komputerów mogli korzystać z graficznego interfejsu, który znacznie ułatwił obsługę. Windows 3.x ujrzał światło dzienne w maju 1990 roku, aż do końca 2001 roku Microsoft zapewniał dla niego wsparcie techniczne i aktualizacje. Teraz przyszedł jednak czas, by wysłużony system operacyjny udał się na emeryturę.
Pojawienie się nowego produktu Microsoftu sprawiło, że "pecety" stały się poważnymi rywalami dla komputerów firmy Apple. Korzystały one bowiem z lepszej grafiki, większej palety kolorów, karty dźwiękowej, a także napędu CD-ROM - przypomina BBC.
Patrząc na wymagania techniczne, jakie system stawiał ówczesnym komputerom, można zouważyć, jak ogromny postęp się dokonał w dziedzinie oprogramowania - potrzebny był procesor 8086/8088 z procesorem 10 MHz, 640 kb pamięci RAM, a także 7 MB wolnego miejsca na twardym dysku oraz karta graficzna.
Windowsa 3.x wciąż można kupić na aukcjach internetowych, a także okazjonalnie spotkać na komputerach domowych. Większość użytkowników przestawiła się już na nowsze wersje - Windowsa 95, Windowsa 98 czy najpopularniejszego obecnie Windowsa XP.
Mimo szybkiego postępu w niektórych firmach system jest powszechnie używany - dotyczy to chociażby linii lotniczych Virgin oraz Qantas, które wykorzystują go do obsługi systemów rozrywkowych w swoich samolotach długodystansowych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*