Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po latach sukcesów w latach 90. XX wieku przyszedł koniec przeglądarki Netscape Navigator. Jej właściciel - AOL - wycofał się ze wspierania i dalszego rozwoju tego popularnego niegdyś programu.

robot sprzątający

reklama


Pierwsza wersja przeglądarki pojawiła się w 1994 roku i natychmiast zawojowała rynek - głównie dlatego, że nie było na nim właściwie żadnej konkurencji. Jej twórcą był Marc Andreessen, który wcześniej pracował nad przeglądarką Mosaic. W szczytowym momencie swojej popularności - w połowie lat 90. ubiegłego wieku - Netscape używany był przez około 90% internautów.

Sielanka nie trwała długo, gdyż potencjał internetu i aplikacji z nim związanych (głównie właśnie przeglądarek internetowych) szybko dostrzegł, największy obecnie gracz na rynku, Microsoft. Jego program - Internet Explorer (IE) - dzięki szybko zyskującemu popularność systemowi Windows, którego IE stanowi integralny element, błyskawicznie wyparł Netscape'a z komputerów, stając się czołową przeglądarką na rynku.

Mimo, że na mocy decyzji sądów, Netscape zyskał dostęp nawet do kodów IE, firmie nie udało się odzyskać dawnej pozycji rynkowej. AOL, który kupił firmę w 1998 roku, pięć lat później zwolnił większość jej pracowników, którzy znaleźli zatrudnienie m.in. w Mozilla Foundation, tworząc dla niej m.in. Firefoksa.

Netscape ma obecnie około 0,6% udziału w rynku przeglądarek na świecie. Najnowsza, dziewiąta wersja przeglądarki, okazała się być także ostatnią. AOL ogłosił, że po 1 lutego 2008 roku skończą się prace zarówno nad kolejnymi wersjami, jak i wsparcie techniczne dla obecnych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Do Siego Roku!

Źródło: BBC