Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Konferencja: Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie

27-09-2010, 21:46

W dniach 28-29 września odbędzie się IV Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie". Tematem wiodącym tegorocznej konferencji jest bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników w serwisach społecznościowych oraz zagadnienia ochrony prywatności online. Osoby, którym nie udało się zarejestrować na konferencję, będą mogły obejrzeć transmisję z wydarzenia w internecie.

robot sprzątający

reklama


Przez dwa dni, 28 i 29 września, ponad 500 uczestników z 30 państw dyskutować będzie o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży online. Organizatorami konferencji są Polskie Centrum Programu Safer Internet prowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), a także klicksafe – realizator niemieckiego projektu na rzecz bezpieczeństwa w internecie. Konferencja odbywa się w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Poparcia konferencji udzieliła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Konferencja jest adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, instytucji wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.

- Konferencja promuje kaskadowy model dzielenia się wiedzą. Większość uczestników wydarzenia jest zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa online w swoich lokalnych społecznościach - wykorzystują zdobytą podczas konferencji wiedzę prowadząc szkolenia, zajęcia z dziećmi, organizując lokalne kampanie. Ta aktywność jest szczególnie zauważalna podczas corocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – mówi Agnieszka Wrzesień z FDN, przewodnicząca konferencji.

Uczestnicy tegorocznej konferencji wezmą udział w specjalistycznych sesjach prowadzonych przez uznanych ekspertów. Celem konferencji jest przekazanie uczestnikom najnowszych osiągnięć z zakresu edukacji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz działań na rzecz zwalczania nielegalnych treści w sieci. Prelegenci z Polski i zagranicy zaprezentują szereg innowacyjnych działań edukacyjnych podejmowanych dla ochrony najmłodszych w wirtualnym świecie – mówi Anna Rywczyńska z NASK, wiceprzewodnicząca konferencji.

Podczas spotkania Richard Swetenham z Komisji Europejskiej przedstawi założenia porozumienia dotyczącego samoregulacji w zakresie bezpieczeństwa w portalach społecznościowych, podpisanego ponad półtora roku temu. Konferencja będzie dobrą okazją, by z perspektywy czasu przyjrzeć się, w jaki sposób zapisy dokumentu były wdrażane przez czołowe portale społecznościowe, jak nk.pl, MySpace czy Stardoll.com.

Prelegenci z Rumunii i Finlandii opowiedzą o angażowaniu dzieci w projekty edukacyjne oraz o tym, jak dużą rolę w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw online pełni edukacja rówieśnicza. Specjaliści z Fundacji Dzieci Niczyje zaprezentują m.in. nowe kursy e-learning dla dzieci i profesjonalistów oraz bezpieczną przeglądarkę internetową dla dzieci „BeSt”. Jedną z kwestii dyskutowanych podczas tegorocznej konferencji będą standardy stron kierowanych do dzieci – swoimi doświadczeniami podzielą się twórcy stron dziecięcych, takich jak Ciufcia.pl, Jojo.pl i słowackiej Ovce.sk. O tym, jak projektować strony internetowe dla dzieci niewidomych i niedowidzących, opowie z kolei przedstawiciel Fundacji „Widzialni”.

Przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania szczególnie zainteresować mogą wystąpienia dotyczące treści szkodliwych, które do tej pory nie doczekały się jeszcze penalizacji w polskim prawie. Organizatorzy konferencji wraz z przedstawicielem policji opowiedzą także o przebiegu i efektach niedawno przeprowadzonej kampanii społecznej „Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”.

Honorowy patronat nad konferencją objęli:

  • prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej,
  • Krzysztof Kwiatkowski – Minister Sprawiedliwości,
  • Anna Streżyńska - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej,
  • Jerzy Miller – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Konferencja odbędzie się w hotelu Novotel Airport w Warszawie (ul. 1 Sierpnia 1), w dniach 28-29 września. Udział w konferencji jest bezpłatny. Rekrutacja uczestników zakończyła się – do udziału zgłosiło się ponad 1000 chętnych! Ze względu na ogromne zainteresowanie wydarzeniem dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, NASK zapewnia transmisję na żywo (streaming) pod adresem:

http://konferencja.saferinternet.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *