Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komputronik: Niepełnosprawni w pracy są bardzo lojalni i zmotywowani

19-04-2010, 21:53

Osoby niepełnosprawne są często bardziej zmotywowane do podjęcia pracy niż osoby pełnosprawne - wynika z danych organizacji charytatywnych, które uczestniczą w programie "Komputronik równych szans". W ich opinii pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że osobom niepełnosprawnym bardziej, niż osobom pełnosprawnym, zależy na utrzymaniu zdobytej pracy. Są one przy tym wyjątkowo lojalne wobec pracodawcy.

Powyższe tezy stanowią wnioski z podsumowania I etapu programu "Komputronik równych szans", w efekcie którego spółka zatrudniła 20 osób niepełnosprawnych o różnym stopniu niepełnosprawności. Osoby te trafiły na takie stanowiska, jak: młodszy technik wsparcia użytkownika, asystentka działu marketingu, asystent działu personalnego, konsultant w dziale wdrożeń obsługi klienta czy menadżer treści na witrynie internetowego sklepu Komputronik.pl.

Niektórzy nowi pracownicy mają możliwość pracy zdalnej. To bardzo ważne, ponieważ osoby, które wspieramy, mają orzeczoną niepełnosprawność ruchową w stopniu znacznym. Dla wielu z nich taka forma pracy jest jedyną szansą na zatrudnienie - podkreśla Maciej Mankiewicz, Koordynator Regionalny z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

>> Czytaj też: Pracownicy zdalni - 1 mld do końca roku

Komputronik SA na początku 2010 roku podjął współpracę ze Stowarzyszeniem "Środowisko dla Niepełnosprawnych Eko Salus", Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich i Wielkopolskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiciele tych organizacji podkreślają, że aktywnie dążą do współpracy z firmami świadomymi swojej roli nie tylko w dziedzinie gospodarki, ale również w sferze społecznej.

- Komputronik jest znaną marką na poznańskim i ogólnopolskim rynku pracy. Dzięki dużej otwartości na zatrudnienie osób niepełnosprawnych współpraca od początku posiadała dobre perspektywy - mówi Katarzyna Makowska-Pokora, koordynator programu Trener Pracy w Wielkopolskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, współpraca z organizacjami charytatywnymi to konieczność, gdyż osoby niepełnosprawne często mają trudności z wyjściem naprzeciw pracodawcy w ramach samodzielnego szukania pracy. Dlatego organizacje wspierają pracodawców w procesie selekcji i rekrutacji takich osób. To zwiększa efektywność całego procesu oraz oszczędza czas przedsiębiorców.

- Dzięki naszej selekcji osoby zaproszone przez pracodawcę na rozmowy kwalifikacyjne dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz kompetencjami jak najlepiej dostosowanymi do danego stanowiska pracy - mówi Krzysztof Szczeszek, specjalista Stowarzyszenia "Środowisko dla Niepełnosprawnych EKO SALUS".

To bardzo istotne, gdyż wśród osób niepełnosprawnych jest mniej wysoko wykwalifikowanych niż wśród pełnosprawnych. Jak tłumaczą specjaliści, ten stan rzeczy w dużej mierze wynika z przeszkód, jakie stawia przed osobami niepełnosprawnymi zarówno ich choroba, jak też uwarunkowania społeczne i socjalne.

>> Czytaj też: b-Link - korzystaj z komputera za pomocą mrugnięć powiekami

- Wykształcenie osób niepełnosprawnych jest w Polsce nadal zagadnieniem wymagającym wielu reform. Przede wszystkim należy zająć się szkolnictwem specjalnym i ogólnym, które niejednokrotnie uniemożliwia młodym osobom niepełnosprawnym zdobycie wyższego wykształcenia - podkreśla Katarzyna Makowska-Pokora.

Niemniej niepełnosprawne osoby z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi są w równym stopniu efektywnymi pracownikami, jak osoby pełnosprawne. Wszyscy przedstawiciele organizacji charytatywnych są przy tym zgodni, że osoby niepełnosprawne nie są wcale trudniejsze w kontaktach międzyludzkich. Tego rodzaju opinie to - ich zdaniem - jedynie krzywdzące stereotypy.

- Do każdego należy podchodzić bardzo indywidualnie, niezależnie od jego sprawności. Problem widzę raczej po stronie pracodawców. Niestety, często zdarza się im wykorzystywać trudną sytuację osób niepełnosprawnych poprzez propozycję dużo gorszych warunków pracy - mówi Maciej Mankiewicz.

W jego opinii tym bardziej cieszy program "Komputronik równych szans", w ramach którego osoby niepełnosprawne otrzymały zatrudnienie na wymagających stanowiskach z możliwością awansu.

- Branża IT wydaje się wymarzonym miejscem pracy dla osób niepełnosprawnych - mówi Marcin Wnuk, Dyrektor Personalny Komputronik SA. - Chcielibyśmy, aby satysfakcja z rozwoju zawodowego była udziałem także tych, którzy z samej definicji mają wyżej zawieszoną życiową poprzeczkę.

>> Czytaj też: Ekrany dotykowe zyskają wypukłości?

Marcin Wnuk podkreśla, że na pewnym etapie rozwoju każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się nad swoją rolą w lokalnej społeczności. Wraz ze wzrostem firmy pojawiają się możliwości pozytywnego wpływu na otoczenie, który określa się mianem "społecznej odpowiedzialności biznesu" (CSR - Corporate Social Responsibility).

Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, w jaki sposób pozyskać ambitnych i lojalnych pracowników, powinni skorzystać z pomocy organizacji charytatywnych. Może być ona korzystna m.in. ze względu na:

  • ułatwione dotarcie do grupy niepełnosprawnych poszukujących pracy i gotowych na podjęcie zatrudnienia,
  • przekazanie pracodawcy informacji na temat ulg i refundacji na zatrudnienie,
  • dodatkowe usługi dla pracodawców, jakimi są: udostępnianie osobom niepełnosprawnym ogłoszeń o wolnych stanowiskach, wstępna selekcja kandydatów i pośredniczenie w rekrutacji, wsparcie pracodawcy i pracownika na etapie zatrudnienia (psychologiczne, doradcze),
  • możliwość otrzymywania informacji o szkoleniach dla pracodawców, giełdach pracy.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *