Komputery 3D debiutują na Computex

01-06-2010, 09:07

Już niebawem komputer będzie mógł posłużyć do oglądania filmów, zdjęć i nawet stron WWW w technologii 3D. Debiut takiego rozwiązania oraz ekosystemu partnerów tej technologii odbył się na targach Computex, podczas prezentacji przygotowanej przez firmę NVIDIA.

Sukces filmów 3D i rosnące zainteresowanie zdjęciami w tej technologii sprawiają, że konsumenci chcieliby przenieść związane z nią wrażenia do domu. Dlatego rozwój czegoś takiego, jak "komputer 3D", wydaje się nieunikniony.

Definicja komputera 3D stworzona przez NVIDIA obejmuje każdy przenośny lub stacjonarny komputer spełniający następujące wymagania:

  • komputer musi być wyposażony w parę aktywnych okularów migawkowych 3D, które stanowią jedyne rozwiązanie umożliwiające dostarczenie materiału 3D w pełnej rozdzielczości dla każdego oka;
  • komputer musi być wyposażony w monitor LCD o częstotliwości odświeżania 120 Hz umożliwiającej wyświetlanie materiału 3D lub projektor/telewizor 3D, bądź musi być to komputer przenośny wyposażony w wyświetlacz z obsługą technologii 3D;
  • komputer musi być wyposażony w dedykowany procesor graficzny, którego moc umożliwia płynne przedstawienie materiału 3D na odpowiednim wyświetlaczu.

Taki komputer można wykorzystać np. do gier. Na rynku istnieje obecnie ponad 425 gier dla komputerów PC współpracujących z technologią NVIDIA 3D Vision. Można też użyć komputera do wyświetlania i obróbki zdjęć 3D. Producenci aparatów fotograficznych, tacy jak Fujifilm i Sony, wprowadzają na rynek trójwymiarowe aparaty cyfrowe.

Kolejnym zastosowaniem są trójwymiarowe materiały na stronach WWW. Współpraca firmy NVIDIA z firmami Adobe oraz Microsoft zaowocowała stworzeniem technologii strumieniowania obrazu w trzech wymiarach. Serwis internetowy YouTube oferuje ponad 1000 klipów w trzech wymiarach.

NVIDIA zapowiada, że wielu producentów OEM wprowadzi nową kategorię urządzeń o nazwie "Komputery 3D". Sklepy internetowe oraz detaliczne wprowadzą również kategorię "komponentów 3D", czyli części umożliwiających obsługę materiałów w trzech wymiarach. Dzięki temu klienci będą mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnej modernizacji posiadanych urządzeń.

Na targach Computex, które odbywają się w tym tygodniu, swoje produkty pokaże wielu partnerów komputerów 3D, w tym Alienware, Asus, Dell, Microsoft i Toshiba. Będą to komputery stacjonarne, notebooki, zintegrowane komputery, wyświetlacze wyposażone w możliwość obsługi treści trójwymiarowych, a także same materiały 3D, takie jak gry, filmy i fotografie. Firma NVIDIA prowadzi inicjatywę we własnym Centrum wrażeń 3D zamkniętym w namiocie o powierzchni 1400 m2.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Toshibatag nVidiatag Microsofttag grytag filmytag Delltag Computextag ASUStag Alienwaretag Adobetag 3D
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930