Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czytelnicy Dziennika Internautów w komentarzach i w listach do redakcji poinformowali o pojawieniu się w sieci kolejnych stron umożliwiających pobranie wtyczki do Gadu-Gadu bądź przepisów na dania z PizzaHut i KFC, oczywiście po wysłaniu SMS-a Premium wartego 23,18 zł z VAT. Sprawdziliśmy, co konkretnie można tym stronom zarzucić.

robot sprzątający

reklama


W ubiegłym tygodniu AZ.pl zawiesiło konto hostingowe wykupione przez FHU "Zielińscy" S.C. - zablokowano w ten sposób co najmniej 40 stron, które służyły do rozpowszechniania wtyczki poszerzającej możliwości Gadu-Gadu. Sprzedawano ją bez zgody autora. Zastrzeżenia budził też sposób podania ceny, która wbrew ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów nie została jednoznacznie sformułowana.

Reklama na last.fm - screen nadesłany przez Czytelnika
fot. DI - Reklama na last.fm - screen nadesłany przez Czytelnika
Parę dni później do redakcji Dziennika Internautów nadeszło kilka zgłoszeń dotyczących domen od naajlepsze1.pl do naajlepsze10.pl. "Proceder opisany przez Dziennik Internautów w artykułach Kolejne oszustwo z Gadu-Gadu w tle, Zablokowano kilkadziesiąt stron internetowych wyłudzaczy trwa nadal. W dniu 20 marca na stronie last.fm w boksie reklamowym zauważyłem reklamę «Tvvoje GG potrafi gadac?'». Link z reklamy prowadzi do strony www.naajlepsze5.pl. Zawartość strony jest identyczna z opisywaną w DI" - poinformował jeden z Czytelników, załączając do listu zrzuty ekranu.

naajlepsze10.pl - screen strony głównej
fot. DI - naajlepsze10.pl - screen strony głównej
"Ostatnio dość często czytam u Was artykuły na temat różnego rodzaju sposobów na naciąganie ludzi przy użyciu Premium SMS. «Biznes» ten jest tak opłacalny, że chyba sam niedługo zmienię pracę. Otóż przed chwilą spotkałem się z klonem stron, które opisujecie (a nawet jestem pewien, że autor tej strony był już bohaterem jednego z Waszych artykułów - taki sam układ strony, te same obrazki, ten sam trick - jednak tym razem jest mniej bezczelny). W reklamę inwestuje na Google Adsense" - czytamy w liście innego Czytelnika.

naajlepsze9.pl - screen strony głównej
fot. DI - naajlepsze9.pl - screen strony głównej
Na części stron z serii "naajlepsze" rozpowszechniany był program GGmowa, niektóre natomiast zawierały "przepisy na potrawy z restauracji sieciowych, takich jak PizzaHut, KFC czy McDonalds. Żeby pobrać przepisy należy... wysłać SMS za rzekomo 50 gr netto (faktycznie za 19 zł netto, co jest napisane w sposób mało widoczny na dole strony)" - zawiadomił kolejny Czytelnik Dziennika Internautów.

Brak danych kontaktowych, brak regulaminu...

Odwiedziliśmy wszystkie strony po kolei. Co można im zarzucić? Przede wszystkim, jak wielokrotnie na naszych łamach tłumaczył prawnik Olgierd Rudak, każdy usługodawca ma obowiązek podania "w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny poprzez system teleinformatyczny" takich danych, jak swoje imię, nazwisko lub nazwa firmy oraz adres (art. 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). Mało tego, jeśli za usługę odpowiedzialna jest spółka prawa handlowego (np. z ograniczoną odpowiedzialnością), to istnieje obowiązek podania dodatkowo takich danych, jak numer KRS, wysokość kapitału oraz numer NIP (art. 206 par. 1 kodeksu spółek handlowych).

Na odwiedzonych przez nas stronach nie było takich danych. Nie było też regulaminu, którego sporządzenie nakazuje art. 8 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - usługodawca musi udostępnić go usługobiorcy w taki sposób, aby ten mógł utrwalić sobie jego treść. Z uwagi na podobieństwo omawianych witryn do niedawno zablokowanych stron FHU "Zielińscy" S.C. usiłowaliśmy nawiązać kontakt z tą firmą.

Na e-mail nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, telefonu komórkowego nikt nie odebrał, wysłanie SMS-a nie wywołało żadnej reakcji. Dopiero kiedy zadzwoniliśmy pod numer stacjonarny (wyszukany za pomocą Panoramy Firm), anonimowa rozmówczyni potwierdziła, że udało nam się skontaktować z FHU "Zielińscy" S.C. Słysząc jednak, że interesuje nas pay-sms.pl (serwis obsługujący mikropłatności na omawianych wyżej stronach), stwierdziła, że nie może udzielić nam żadnych informacji. Poprosiła o numer telefonu, pod który mógłby do nas oddzwonić ktoś z kierownictwa. Podaliśmy go, niestety nikt nie oddzwonił.

naajlepsze10.pl - zachęta do wysłania SMS-a
fot. DI - naajlepsze10.pl - zachęta do wysłania SMS-a
Kontrowersje wokół niejednoznacznie podanej ceny

Największe zastrzeżenia budzi sposób podania ceny. Na stronach oferujących przepisy kulinarne dużą, czerwoną czcionką został wyeksponowany napis "50 gr (0,61zł z VAT)", na stronach z programem GGmowa - "1zł (1,22 gr z VAT)". Tyle ma kosztować płatność kartą kredytową lub przelewem, łatwo się jednak przekonać, że operacji tej nie da się zrealizować. Pozostaje wysłanie SMS-a, jego koszt został jednak podany małą czcionką w stopce strony: "19zł netto / 23,18 z VAT". Co na to przepisy?

naajlepsze9.pl - zachęta do wysłania SMS-a
fot. DI - naajlepsze9.pl - zachęta do wysłania SMS-a
Podanie wprowadzającej w błąd informacji o stosowanych cenach usług jest bez wątpienia czynem nieuczciwej konkurencji (według art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji). Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów w przypadku umów zawartych na odległość konsument powinien być poinformowany m.in. o cenie, a informacja taka musi być sformułowana "jednoznacznie, w sposób zrozumiały i łatwy do odczytania" (art. 9 ust. 1 pkt 3).

Warto też wziąć pod uwagę ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, która w art. 5 ust. 3 pkt 5 do takich praktyk zalicza rozpowszechnianie prawdziwych informacji w sposób mogący wprowadzać przeciętnego konsumenta w błąd co do ceny. Również ustawa o cenach mówi o konieczności podawania "niebudzącej wątpliwości" informacji o cenach towarów i usług (art. 12 ust. 2).

W efekcie - blokada

Dziennik Internautów podzielił się tymi zastrzeżeniami z firmą hostingową AZ.pl, za pośrednictwem której zostały zarejestrowane domeny od naajlepsze1.pl do naajlepsze10.pl. W odpowiedzi rejestrator zawiesił konto hostingowe również tego abonenta (istnieje możliwość odblokowania konta po udzieleniu stosownych wyjaśnień). Ustawa o ochronie danych osobowych uniemożliwia ustalenie, czy osoba testująca wymienione domeny ma jakikolwiek związek z FHU "Zielińscy" S.C.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl