Kolejny miliard euro na internet dla wsi?

04-03-2009, 07:52

Doprowadzenie szerokopasmowego internetu do obszarów wiejskich ma być nowym priorytetem Komisji Europejskiej w realizacji idei "dostępu szerokopasmowego dla wszystkich". Na ten cel przeznaczono już 1 mld EUR i niewykluczone, że niebawem Parlament Europejski przeznaczy kolejny miliard.

Wczoraj Komisja Europejska przyjęła komunikat, w którym zapowiedziała, jak za pomocą programów pomocowych zamierza doprowadzić do szybkiego rozrostu sieci internetowej na obszarach wiejskich. Komisja zaapelowała też do państw członkowskich UE o podjęcie takich samych starań.

Tymczasem Parlament Europejski i Rada obradują nad wnioskiem Komisji, przewidującym udostępnienie kolejnego miliarda euro za pośrednictwem działań ujętych w europejskim planie naprawy gospodarczej. Decyzja o przekazaniu pierwszego miliarda zapadła w styczniu.

Poza tym dalsze nakłady rzędu 15 mln EUR są przeznaczane na priorytety związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w ramach polityki spójności UE na lata 2007-2013, np. na świadczone drogą elektroniczną usługi publiczne oraz infrastrukturę internetową. Część z tych środków zawędruje na obszary wiejskie.

Wiele jest do zrobienia. Dostępem do szerokopasmowego internetu może się pochwalić średnio 93% Europejczyków, ale ogólny wskaźnik dostępności na obszarach wiejskich nie przekracza 70%. W niektórych państwach (Grecja, Polska, Słowacja, Bułgaria i Rumunia) szerokopasmowe sieci internetowe obejmują nie więcej niż 50% ludności obszarów wiejskich.

Przykładowo w Szwecji już 80% gospodarstw rolnych ma dostęp do internetu, a co trzecie korzysta z niego codziennie (jedna trzecia gospodarstw korzysta z internetu składając wnioski o dofinansowanie ze środków UE). W innych regionach – takich jak włoska Toskania czy Węgry – z internetu korzysta natomiast zaledwie co czwarty rolnik.

Internet może rolnikowi ułatwić planowanie produkcji, oferowanie swoich produktów na rynku, dostęp do informacji o cenach na rynkach międzynarodowych, sprawdzanie prognoz pogody czy zawieranie umów o współpracy z innymi podmiotami na rynku. Nie tylko rolnicy zostają w tyle: w skali całej Europy jedynie 22,5% mieszkańców obszarów wiejskich (wobec 32,9% mieszkańców miast) korzysta z usług e-administracji umożliwiających np. składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.

- Mamy już XXI wiek. Niejeden powiedziałby, że bez technologii informacyjno-telekomunikacyjnych po prostu nie dalibyśmy sobie rady (...) W imię czego obszary wiejskie miałyby się godzić z nierównym dostępem do tego narzędzia? – pyta Mariann Fischer Boel, europejska komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Komisarz Viviane Reding ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów dodaje: Szerokopasmowy Internet jest nieodzownym narzędziem dla przedsiębiorstw (zwłaszcza małych i średnich) działających na obszarach wiejskich.

Wcześniej Komisja Europejska postawiła sobie ambitny cel – ogarnięcie zasięgiem internetu szerokopasmowego 100% Europejczyków do roku 2010. Obecnie można wątpić w to, czy cel ten zostanie zrealizowany tak szybko. Komisja wciąż jednak tego planu nie porzuciła i zapowiada, że będzie starać się o ciągłe zwiększanie nakładów wspólnotowych na infrastrukturę szerokopasmową.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031