Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolejny atak na OpenSea doprowadził do kradzieży milionów dolarów w NFT

22-02-2022, 14:22

W zeszłym tygodniu cyberprzestępcy wykradli użytkownikom OpenSea setki niewymienialnych tokenów (NFT) na kwotę ponad 1,7 mln dolarów. Hakerzy wykorzystali odbywający się od kilku dni proces migracji kontraktów, którego ideą było zajęcie się istniejącymi nieaktywnymi wykazami starych NFT

W zeszłym tygodniu cyberprzestępcy wykradli użytkownikom OpenSea setki niewymienialnych tokenów (NFT) na kwotę ponad 1,7 mln dolarów, czyli blisko 7 mln złotych! Większość ataków miała miejsce w godzinach od 17:00 do 20:00 czasu wschodniego i dotyczyła łącznie 32 użytkowników. Eksperci Check Point Research skrupulatnie przeanalizowali kampanię phishingową, która doprowadziła do największej w historii kradzieży NFT.

Zaledwie kilka dni temu OpenSea opublikowało artykuł o planowanej migracji kontraktów, której ideą było zajęcie się istniejącymi nieaktywnymi wykazami starych NFT i w tym celu planują uaktualnienie do nowego kontraktu. Wszyscy użytkownicy będą musieli „przenieść” swoje oferty w Ethereum do nowego smart kontraktu.

Sytuację wykorzystali hakerzy, którzy postanowili oszukać użytkowników NFT, używając e-maila OpenSea, którego ponownie wysłali do ofiar.

 

opensea phishing

Naciśnięcie linku przekierowywało użytkowników do strony phishingowej, która prosiła ich o podpisanie transakcji. Atakujący zdecydował się użyć żądania atomicMatch do kradzieży NTF ofiar, ponieważ za jego pomocą był w stanie ukraść wszystkie NFT ofiary w jednej transakcji.

Przebieg ataku wygląda następująco:

  1. Ofiara klika złośliwy link w wiadomości phishingowej
  2. Link otwierał stronę phishingową, która prosiła ofiarę o podpisanie transakcji.
  3. Po podpisaniu transakcji żądanie atomicMatch _ zostało wysłane do 0xa2c0946ad444dccf990394c5cbe019a858a945bd (kontrakt napastnika).
  4. Atakujący następnie przekazywał żądanie do atomicMath pod adresem 0x7be8076f4ea4a4ad08075c2508e481d6c946d12b (umowa OpenSea)
  5. Umowa OpenSea weryfikowała wszystkie parametry transakcji i realizowała transakcję, jako, że wszystko zostało zatwierdzone i podpisane przez ofiarę.
  6. Kontrakt OpenSea komunikuje się z kontraktami NFT i przekazuje NFT od ofiary do atakującego zgodnie z parametrami atomicMatch .

Jak zachować bezpieczeństwo?

  1. Wiele witryn i projektów wymaga stałego dostępu do Twoich NFT, wysyłając Ci transakcję do podpisania. Ta transakcja zapewni stronom/projektom dostęp do Twojego NFT w dowolnym momencie, chyba że anulujesz transakcję pod następującym linkiem – https://etherscan.io/tokenapprovalchecker
  1. Podpisanie transakcji jest podobne do przyznania komuś uprawnień dostępu do wszystkich Twoich NFT i kryptowalut. Dlatego podpisywanie ich bywa bardzo niebezpieczne. Zwróć szczególną uwagę na to, gdzie i kiedy podpisujesz transakcję!
  1. E-maile phishingowe mogą być zwodnicze. Nie zalecamy klikania w linki z e-maili bez względu na to, kto jest nadawcą, zawsze staraj się znaleźć te same informacje w witrynie dostawcy usług.

Więcej informacji o ataku na OpenSea >