Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

8 marca to dobra okazja, by porozmawiać o zawodowych sukcesach kobiet. Polacy wciąż uczą się przełamywać w pracy płciowe stereotypy. Coraz więcej pań zajmuje wysokie stanowiska w branżach opanowanych przez mężczyzn, jak nowe technologie, IT czy internet. Sytuacja kobiet na rynku jest coraz lepsza, jednak wciąż zarabiają mniej od swoich kolegów.

robot sprzątający

reklama


XXI wiek zmienił pogląd na typowo męskie i damskie zawody. Polski rynek IT otworzył się na kobiety już wiele lat temu. Wkraczają one do branży, w której do tej pory stanowiły mniejszość. Ambicja i upór doprowadziły je nierzadko do najwyższego szczebla zatrudnienia. Wśród kobiet sukcesu w segmencie technologicznym są między innymi Anna Streżyńska – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Grażyna Pietrowska-Oliwa – była Prezes Orange czy Joanna Cieślik-Smela – Prezes Zarządu IT Kontrakt Sp. z.o.o.

>> Czytaj także: Stereotypy odpychają kobiety od IT

Sytuacja kobiet w branży technologicznej jest coraz lepsza, jednak ich zarobki wciąż są niższe niż mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, ich płace w 2009 roku były wyższe o 30% od zarobków koleżanek. Podczas gdy kobiety otrzymywały przykładowo 3000 PLN, mężczyźni oscylowali wokół 3900 PLN. Największe dysproporcje w dochodach można było zaobserwować w sektorze ubezpieczeń, bankowości i w służbie zdrowia. Wyniosły one odpowiednio 1600 PLN, 1550 PLN i 1150 PLN na korzyść panów. Natomiast w przemyśle ciężkim i budownictwie mężczyźni zarabiali tylko o 400 PLN więcej od kobiet. Warto zaznaczyć, że w grupie pań największe zarobki odnotowano w branży IT – 4300 PLN, najmniejsze - w rolnictwie (2400 PLN).

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku

Największe nierówności w płacach przedstawicieli obu płci wystąpiły w województwie mazowieckim i dolnośląskim (1500 PLN i 1050 PLN różnicy). Najmniejsze - w województwie podkarpackim (550 PLN na korzyść mężczyzn).

Na najwyższe zarobki w 2009 roku mogły liczyć kobiety pełniące funkcję dyrektora ds. finansów i controllingu. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 11 800 PLN. Zaraz po nich, z zarobkami rzędu 10 000 PLN, znalazły się panie pracujące jako dyrektorki sprzedaży. Kolejna lokata przypadła kobietom zatrudnionym na stanowisku kierownika projektu IT (8 250 PLN). Funkcja key account managera – czwarte miejsce w rankingu - oznaczała płacę w wysokości 6 500 PLN (mediana). Na kolejnych pozycjach znalazły się panie pracujące jako kierownik ds. finansów i controllingu (6 008 PLN), kierownik ds. personalnych (5 800 PLN) i product manager (5 750 PLN). Zestawienie 10 najlepiej opłacanych stanowisk zajmowanych przez kobiety zamykają kontroler finansowy (5 670 PLN), kierownik ds. logistyki (5 630 PLN) i kierownik ds. marketingu (5 500 PLN).

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *