Wzorem innych rodzajów usług, również wymiana walut odbywa się dziś w znacznej mierze za pośrednictwem internetu. Specjalne platformy i aplikacje umożliwiające transakcje walutowe online stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim klienci dokonują sprzedaży lub kupna nawet sporych ilości obcej waluty bez wychodzenia z domu. Czy wkrótce kantory internetowe wyeliminują z rynku znane nam wszystkim kolorowe budki z napisem „Exchange”, a wiecznie mrugające tablice z przesuwającymi się na nich kursami walut znikną z ruchliwych punktów naszych miast? O tym zdecydujemy my sami, wybierając najdogodniejszy dla nas sposób transakcji walutowych.
reklama
Bezpieczeństwo transakcji jest zdecydowanie najważniejszym kryterium przy wyborze kantoru. Prawdopodobnie nikt w naszych czasach nie zdecyduje się na wymianę waluty w jakimś ciemnym zaułku u podejrzanie wyglądającego cinkciarza. Raczej kierować się będziemy do punków usytuowanych w centrach miast i obsługiwanych przez profesjonalistów. Tak samo, poruszając się w internecie, wybierać będziemy kantory prowadzone przez znane nam instytucje finansowe lub banki. Poza tym bezpieczeństwo wymiany walut gwarantują nam obowiązujące w naszym kraju przepisy, w myśl których właściciel kantoru, czy to stacjonarnego czy wirtualnego musi, między innymi, posiadać zezwolenie dewizowe wydawane przez NBP oraz być osobą niekaraną, a także ukończyć specjalistyczny kurs lub zdobyć przynajmniej roczne doświadczenie w instytucji obracającej walutami.
Jeśli zdarzyło nam się na granicy widzieć rząd ustawionych obok siebie kantorów walutowych i klientów tłoczących się tylko przy jednym z nich, to z pewnością powodem były oferowane tam ceny. O wiele trudniejsze jest szukanie atrakcyjnych kursów walutowych po mieście, bo trzeba się nieźle nachodzić, zanim odwiedzi się większość kantorów działających w najbliższej okolicy. Dlatego pod względem łatwości znalezienia najniższego kursu przy zakupie, a najwyższego przy sprzedaży walut zdecydowanie wygrywają kantory internetowe. Ceny porównamy błyskawicznie, a zamieszczone na platformach takich jak kantor.aliorbank.pl kalkulatory pozwolą nam w mig wyliczyć koszt całej transakcji. Poza tym dzięki przychodzącym z internetowego kantoru powiadomieniom o aktualnych kursach euro, dolara lub innej waluty sami wybieramy moment, gdy transakcja jest dla nas najkorzystniejsza.
Ustawiając się przy okienku kantoru stacjonarnego ze sporą sumą pieniędzy w kieszeni lub torebce, sporo ryzykujemy. Później po wymianie waluty, spacer z nią po mieście także może dostarczyć sporo emocji. Dlatego zdecydowanie się na transakcję online, w przypadku wymiany sporych kwot wydaje się dużo rozsądniejsze. Jednak pamiętajmy, że korzystanie z internetowego kantoru nie jest tak anonimowe jak podejście do okienka w lokalnym centrum handlowym i wiąże się z pewną ilością formalności, które trzeba wcześniej wypełnić. Podanie kompletu danych osobowych przy rejestracji w kantorze internetowym oraz czas potrzebny na ich weryfikację i uruchomienie konta, to wymogi, z którymi musimy się liczyć, aby później móc korzystać z jego usług 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, bez ograniczeń jakie nakładają godziny pracy tradycyjnych punktów wymiany walut.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Trialog - czyli sposób na "dyskretne" tworzenie prawa w UE. Da się to zreformować?
|
|
|
|
|
|