Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kisielice są pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie

03-11-2016, 07:31

Pierwszą samowystarczalną energetycznie gminą w Polsce są Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim. Działająca na terenie Kisielic elektrownia wiatrowa oraz lokalna biogazownia zapewniają całej gminie samowystarczalność energetyczną opartą o odnawialne źródła energii. Komisja Europejska doceniła osiągnięcia Kisielic i przyznała gminie nagrodę ManagEnergy 2014.

robot sprzątający

reklama


W ramach nagrody ManagEnergy 2014 Komisja Europejska sfinansowała materiał wideo o wykorzystaniu energetyki odnawialnej na terenie gminy Kisielice. Nagrodę uzasadniono osiągnięciem niezależności energetycznej oraz inwestowaniem zysków z farm wiatrowych w systemy ciepłownicze i gminne instalacje do wytwarzania energii elektrycznej.

Energię na własne potrzeby Kisielice produkują przede wszystkim w należącej do PGE farmy wiatrowej działającej na terenie gminy. Elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 40,5 MW składa się z 27 turbin. Biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz o mocy cieplnej ponad 1 MW otwarto gminie w 2014 roku. Roczną produkcję energii elektrycznej z biogazowni szacuje się na 8 tys. MWh, a energii cieplnej na 8,25 MWh. Do produkcji energii wykorzystywana jest kiszonka kukurydzy zbieranej z około 500 ha okolicznych upraw.

kisielice

Już w 2006 roku rozpoczęto pierwszy etap budowy farmy wiatrowej, a w 2007 roku uruchomiono instalację. Inwestycja obejmowała również wykonanie GPZ Kisielice 110/30 kV (Główny Punkt Zasilania) oraz modernizację GPZ Susz 110/15 kV. Inwestycja kosztowała ponad 50 mln euro. Władze Kisielic już w 1998 roku przewidziały w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego budowę farmy wiatrowej na terenie gminy. Jednak maszty wież wiatrowych nie mogły przekraczać 12 m wysokości. W ramach projektu EcoLinks w latach 2000-2001 prowadzono w Kisielicach pomiary wiatru. Według pomiarów średnia prędkość wiatru na wysokości 85 m wynosiła 6,3 m/s.

Artykuł został przygotowany przez portal swiatoze.pl, najlepsze źródło informacji o energii odnawialnej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E