Kilka dronów i jeden pilot? Amazon i rząd UK wspólnie nad tym pracują

26-07-2016, 14:08

Amazon nadal pracuje nad dostawczymi dronami. Wspólnie z władzami UK firma chce wypracować zasady, które pozwolą na zrezygnowanie z pewnych ograniczeń dotyczących zasad pilotażu.

Amazon, rząd UK i drony

Firma Amazon wczoraj ogłosiła partnerstwo z rządem Wielkiem Brytanii w zakresie badania możliwości dostarczania paczek za pomocą dronów. Co istotne, Amazon ma badać nowatorskie i bardziej odważne metody operowania dronami. 

Obecnie w UE i USA dyskutuje się nad profesjonalnym użyciem dronów. Tendencje są takie, aby drony pozostawały w zasięgu wzroku operatora i aby jeden człowiek pilotował jedno urządzenie. Od dawna mówi się, że te ograniczenia nie mają sensu zwłaszcza w obszarach słabo zaludnionych.

Amazon we współpracy z UK Civil Aviation Authority (CAA) ma testować takie korzystanie z dronów, które nie wymaga utrzymywania drona w zasięgu wzroku w obszarach wiejskich i podmiejskich. Ponadto Amazon chce badać możliwość wykorzystania sensorów do omijania przeszkód oraz możliwość pilotowania kilku maszyn przez jednego człowieka. Oczywiście te maszyny będą wysoce zautomatyzowane. 

Zobacz także:

Drony. Tajniki zdjęć i filmów lotniczych

Świetnie napisany przewodnik, dzięki któremu każdy początkujący operator drona zapozna się z najważniejszymi informacjami na temat tego zwinnego, niedrogiego urządzenia. Książka zawiera ważne szczegóły techniczne dotyczące wyposażenia dronów, szereg ćwiczeń doskonalących umiejętności sterowania dronami, opisuje techniki fotografowania i filmowania za ich pomocą.*

Dajcie technologię to paragraf się zrobi

Wyniki wspólnych prac mają pozwolić Amazonowi i rządowi na zrozumienie w jaki sposób można bezpiecznie używać dronów w zadaniach logistycznych. Prawdopodobnie efekty prac zostaną wykorzystane przy tworzeniu nowych regulacji prawnych. Można powiedzieć, że Amazon uprzedził ewentualne ruchy polityków. Firma nie chce czekać na tworzenie prawa dla dronów, ale stworzy technologie i postawi polityków przed faktem dokonanym. 

Amazon nie od dziś interesuje dronami dostawczymi. Już w roku 2013 Amazon przedstawił projekt Prime Air, który miał prowadzić do wykorzystania dronów w celu dostarczania towarów zakupionych w Amazonie. Informacja wywołała ogromne zainteresowanie, ale emocje dość szybko opadły. Stało się jasne, że Amazon nie miał przełomowej technologii, tylko efektowny filmik na jej temat. 

W roku 2015 Amazon poszedł dalej i przedstawił prototypy dronów dostawczych. Były to urządzenia ze śmigłami poziomymi i jednym śmigłem pionowym z tyłu. Praktycznie nie miały kadłuba, ale stanowiły coś w rodzaju ułożonej poziomo ramy ze statecznikami.

Dron Amazona

Nie tylko Amazon

Teraz widzimy, że Amazon chce pchnąć projekt dalej. Sympatyczne jest to, że starania są związane z Europą. Dodajmy, że już wcześniej w Niemczech firma DHL testowała drona, który miał dostarczać leki na firmę Juist.  Również firma Google myślała o dostawczych dronach. Testy odbywały się w Australii w ramach projektu Wing. Jak zapewne zauważyliście, tego typu inicjatywy stronią od Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że ten kraj ma prawo nieprzyjazne dronom. 

W Unii Europejskiej już zastanawiano się nad unijnym prawem regulującym ruch dronów. Może ono wymagać stworzenia systemów, które będą zapobiegały kolizjom z samolotami i lataniu nad obszarami wyłączonymi z ruchu dronów. Amazon również może przyczynić się do tego, że stworzone w przyszłości prawo nie będzie zbyt restrykcyjne dla rozwoju usług. 

Nie należy myśleć, że Amerykanie całkowicie odpuszczą sobie temat dronów. To właśnie w USA będzie testowany pierwszy dron do przewożenia ludzi


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930