Drony w UE będą miały czipy identyfikacyjne? Geo-bariery je powstrzymają?

29-10-2015, 14:11

Stworzenie jednolitych europejskich zasad dla dronów to wyzwanie podjęte przez Parlament Europejskich. Dziś europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie.

Dziś Parlament Europejski przyjął rezolucje dotyczącą dronów, czyli bezzałogowych statków latających. Europosłowie generalnie chcą, aby w Unii możliwe było używanie takich statków powietrznych w celu nadzorowania torów, opryskiwania upraw albo dostarczania paczek. 581 europosłów poparło rezolucję, przy 31 głosach sprzeciwu i 21 głosach wstrzymujących się. 

Przypomnijmy w tym miejscu, że w kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie "rygorystycznych standardów" dla dronów cywilnych. Potem Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przedstawiła swoją propozycje podziału dronów na trzy kategorie. Potrzeba wprowadzenia przepisów dla dronów stała się bardziej paląca po takich incydentach jak ten z samolotem Lufthnasy, kiedy to samolot lądujący w Warszawie znalazł się niebezpiecznie blisko amatorskiego drona.

Drony bezpieczne? Jak to zrobić?

Temat dronów dotarł wreszcie do Parlamentu Europejskiego. O projekcie rezolucji pisaliśmy już we wrześniu. Wówczas posłowie z Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) przyjęli sprawozdanie dotyczące bezpiecznego korzystania z dronów. Ten właśnie projekt został poddany pod głosowanie dziś na sesji plenarnej.

W jaki sposób Parlament Europejski chce zapewnić bezpieczeństwo? Jest kilka pomysłów. 

  • Drony powinny być wyposażone w czipy identyfikacyjne i powinny być zarejestrowane, aby łatwiej odnaleźć osoby wykorzystujące drony do łamania prawa lub naruszania cudzej prywatności. 
  • Czipy identyfikacyjne powinny pomóc przy dochodzeniach w sprawie wypadków. 
  • Powinna istnieć technologia wykrywania i unikania kolizji z samolotami. Posłowie wezwali Komisję Europejską do wspierania badań w tym zakresie. Uważają też, że drony latające poza zasięgiem wzroku powinny być obowiązkowo wyposażone w taką technologię. 
  • Należy rozwinąć technologię geo-barier, która powstrzymywałaby drony przed lataniem w określonych miejscach (np. w pobliżu lotnisk). 

Drony
fot. Mila Supinskaya / Shutterstock.com

Europosłowie generalnie uznali, że powinien istnieć unijny zestaw wytycznych dotyczących dronów. Wówczas możliwe będzie rozwinięcie jednego europejskiego rynku dronów i usług bazujących na dronach. 

Podkreślono też, że zagrożenia związane z dronami zależą od ich wielkości oraz obszarów, nad którymi latają. Powstające w przyszłości prawo powinno uwzględniać różne rodzaje dronów. 

UE zyska przewagę nad USA?

Dziennik Internautów wspominał już o tym, że stworzenie w Europie dobrego prawa dla dronów może dać unijnej gospodarce pewną przewagę nad USA. Jednocześnie warto zauważyć, że w Polsce też podejmowano starania w celu uregulowania ruchu dronów. Związane z tym problemy interesowały także obrońców prywatności, bo nasze ministerstwo infrastruktury nie potrafiło dostrzec, co mogą mieć wspólnego drony z zagrożeniem dla prywatności.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031