Zmiany w ustawach o podpisie elektronicznym, podatku od towarów i usług oraz o ewidencji ludności i dowodach osobistych mają przybliżyć przedsiębiorców do biznesu internetowego. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej projekt będzie miał korzystny wpływ na polską gospodarkę.
reklama
Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie art. 781 § 1 i 2 do Kodeksu cywilnego, która jest powiązana ze zmianami w ustawie o podpisie elektronicznym. Zgodnie z treścią artykułu dla zachowania formy elektronicznej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci danych elektronicznych opatrzonych podpisem elektronicznym, który umożliwia identyfikację składającego oświadczenie oraz wykrycie każdej późniejszej zmiany jego treści.
Obecnie system prawny fakturowania elektronicznego jest oparty na bezpiecznym podpisie elektronicznym lub systemie wymiany danych elektronicznych (EDI) i nie uległ upowszechnieniu. Według KIG proponowane zmiany niwelują bariery technologiczne związane z ograniczeniami w wystawianiu faktur, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa obrotu i zmierzają w kierunku uproszczenia wymogów administracyjno-formalnych.
Zmiany dadzą podatnikom możliwość fakturowania w formie elektronicznej z wykorzystaniem zaawansowanego podpisu elektronicznego.
Propozycja zmian w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych polegająca na wdrożeniu tzw. osobistego podpisu elektronicznego co do zasady jest uwarunkowana wprowadzeniem do obiegu dokumentów tożsamości wyposażonych w mikroprocesor. Przy braku konkretnych założeń związanych z wymianą dowodów osobistych, zdaniem KIG, nie jest możliwa ocena zarówno korzyści z wprowadzenia przedmiotowej zmiany, jak również wielkość kosztów niezbędna do poniesienia.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*