Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy wizje stają się materią. Druk 3D w architekturze

Anna Piotrowska 19-05-2017, 11:03

Wyobraźnia nie ma granic i nie jest to pusty slogan. Jednak przedstawiciele branży architektonicznej często w swojej pracy natrafiają na przeszkody - głównie technologiczne - utrudniające realizację ambitnych i wizjonerskich projektów. Jednym z wytrychów, który otwiera architektom i projektantom drzwi do większej swobody twórczej jest druk 3D.

robot sprzątający

reklama


Druk przestrzenny, ze względu na szybkość, łatwość oraz bardzo dużą dowolność w wyborze kształtów i materiałów, staje się obecnie sporą konkurencją dla tradycyjnego budownictwa i projektowania. Dzięki zastosowaniu druku 3D można bowiem uzyskiwać formy i struktury niemożliwe do wykonania tradycyjnymi sposobami budowania i produkcji, i to z bardzo wielu materiałów: tworzyw sztucznych, piasku, ceramiki, metali i wielu innych.

Branża architektoniczna jest beneficjentem, a jednocześnie przyczynia się do rozwoju technologii addytywnych, poprzez realizowanie niekonwencjonalnych projektów wymagających unikatowych materiałów i sposobów wytwarzania - podkreśla dr Krzysztof Nowak, przedstawiciel polskiego oddziału skandynawskiej firmy 3D Center.

Drukowanie makiet

Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D można w bardzo prosty, szybki i tani sposób drukować makiety wprost z CADa i innych programów służących projektowaniu. Wytwarzać można zarówno pojedyncze obiekty, jak i całe zespoły oraz założenia architektoniczne. Makietę 3D można wykonać z wielu materiałów, zaoszczędzając przy tym sporo czasu i środków. Zdecydowaną zaletą jest również możliwość szybkiego wydruku kolejnych wersji projektów, z uwzględnionymi zmianami i postulatami własnego zespołu projektowego bądź klientów.

Drukowanie obiektów

W stosunku do coraz powszechniejszych praktyk drukowania makiet, wykonywanie w pełni funkcjonalnych obiektów rzeczywistych rozmiarów należy do rzadkości. Z drugiej strony śmiałych projektów nie brakuje i cały czas pojawiają się nowe.

Jakiś czas temu w mediach było głośno o małym domku jednorodzinnym w Rosji, wydrukowanym w 3D w ciągu zaledwie 24(!) godzin. Firma Apis Cor użyła mobilnej drukarki 3D, by stworzyć betonowe ściany domu oraz ścianki działowe. Jedyna praca ręczna to malowanie ścian oraz zainstalowanie dachu, okablowania i ocieplenia domu.

Domek wydrukowany w 3D Rosja, fot. z Pinterest

Fot. Pinterest.com

Tymczasem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapowiedzieli, że w niedalekiej przyszłości wydrukują w 3D pierwszy na świecie wieżowiec. Plany zostały ogłoszone przez startup Cazza Construction z siedzibą w Dubaju. Warto też wspomnieć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie już mogą pochwalić się jedynym na świecie budynkiem biurowym stworzonym za pomocą tej nowoczesnej technologii.

Biurowiec wydrukowany w 3D Dubaj, fot. z Pinterest

Kolejny ciekawy przykład – wydrukowany most w Alcobendas pod Madrytem. W skład interdyscyplinarnego zespołu projektowego wchodził Enrico Dini – włoski konstruktor wielkogabarytowej drukarki 3D, wytwarzającej komponenty z piasku, na której zostały wydrukowane elementy mostu. Projekt jest przykładem swobody twórczej, nowoczesności oraz ekonomicznego podejścia do stosowanych materiałów.  Amorficzne kształty i bardzo skomplikowana geometria są przykładem udanej architektury organicznej, wskazując kierunek kolejnym śmiałym projektom.

 Most wydrukowany w 3D Hiszpania, fot. z Pinterest

Fot. Pinterest.com

Drukowanie detali/rekonstrukcje

Druk 3D sprawdza się również znakomicie przy pracach renowatorskich, rekonstrukcyjnych i przy wykonywaniu detali architektonicznych. W przypadku obiektów historycznych świetne rezultaty daje połączenie druku 3D z technologią skanowania 3D – brakujące elementy tego samego wzoru wystarczy zeskanować, wydrukować i ewentualnie wykończyć w procesie post printingu.

Drukowanie 3D daje również możliwość wykonania makiet obiektów historycznych (np. do celów turystycznych, naukowych czy edukacyjnych), po których zostały tylko plany, albo takich, które nigdy nie powstały – jednym z przykładów jest próba wykonania w skali znanego tylko z projektu Gaurino Guariniego, barokowego paryskiego kościoła Sainte-Anne-la Royale na Uniwersytecie w Milwaukee.

Powyższe przykłady oczywiście nie wyczerpują możliwości zastosowania druku 3D przez architektów.  Drukowanie domów nie jest już jedynie melodią przyszłości, wręcz przeciwnie – technologia ta doskonale radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami, a więc coraz bliżej jej do powszechnego zastosowania. Z pewnością druk 3D pozwala przesuwać granice, aby wizje stały się materią.

Autor: Anna Piotrowska, 3DCenter Polska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: 3DCenter Polska



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag druk 3Dtag architekturatag 3DCenter Polska