Kiedy warto zdecydować się na zakup własnego mieszkania?

21-09-2020, 15:21

Zrezygnowanie z wynajmu mieszkania na rzecz zakupu własnych czterech kątów to bardzo ważna i brzemienna w skutkach decyzja. Jej podjęcie będzie zależało od mnóstwa czynników, dotyczących m.in. sytuacji rodzinnej, zawodowej, potrzeby stabilizacji czy planów na przyszłość. Najważniejsze pozostają jednak zawsze uwarunkowania finansowe i to na nich skupimy się w dzisiejszym artykule.

Na jakie wydatki musisz być gotowy?

Cena mieszkania to zwykle kilkaset tysięcy złotych, jednak to nie jedyny wydatek, który czeka Cię w związku z zakupem nieruchomości. Dochodzą do niego jeszcze koszty utrzymania lokalu oraz (w większości przypadków) kredytu hipotecznego, który jest najpopularniejszym sposobem finansowania tego rodzaju inwestycji.

Koszty jednorazowe związane z wzięciem kredytu to m.in.:

 • Opłata za wycenę nieruchomości,
 • Prowizja od udzielenia kredytu.

Koszty jednorazowe związane z kupnem mieszkania to przede wszystkim:

 • Opłaty notarialne i sądowe,
 • Podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% ceny rynkowej nieruchomości,
 • Koszty wykończenia lub generalnego remontu oraz wyposażenia mieszkania.

Do tego dochodzą oczywiście comiesięczne wydatki, na które składają się:

 • Czynsz,
 • Rachunki (za wodę, energię elektryczną, gaz, wywóz śmieci, Internet itd.),
 • Rata kredytu hipotecznego, do której poza odsetkami doliczane są też m.in. obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości oraz ubezpieczenie wkładu własnego (jeśli wynosił on tylko 10%).

Ponadto należy pamiętać, że co kilka lat będzie konieczny remont, a także naprawa lub wymiana psujących się w miarę użytkowania elementów wyposażenia, co nieuchronnie wiąże się z kolejnymi wydatkami.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania:

 • Wkład własny – minimalny wynosi obecnie 10% wartości kredytu. Pamiętaj jednak, że im większe środki zgromadzisz, tym korzystniejszej oferty będziesz mógł się spodziewać ze strony banku.
 • Poduszka finansowa. Po uwzględnieniu wszystkich wydatków wciąż powinieneś dysponować oszczędnościami, które zapewnią bezpieczeństwo ekonomiczne w nieprzewidzianych sytuacjach takich jak np. utrata pracy czy choroba.
 • Zdolność kredytowa. Zadłużanie się do maksimum swoich możliwości to bardzo ryzykowna decyzja. Zdecydowanie lepiej będzie, gdy zobowiązania kredytowe będą wynosiły do ok. 40% Twoich miesięcznych dochodów netto.

Jeśli po przeanalizowaniu swojej sytuacji i uwzględnieniu wszystkich istotnych czynników, nie tylko tego ekonomicznego, zdecydowałeś się na inwestycję w nieruchomość, zapoznaj się z ofertą dewelopera eurostyl.com.pl, w której znajdziesz nowoczesne mieszkania dostępne w różnym standardzie wykończenia.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: