Kiedy warto założyć spółkę z o.o.?

17-02-2021, 13:34

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka z o.o. jest najczęściej wybieraną spośród nie tylko wszystkich rodzajów spółek, ale też innych form działalności gospodarczej. Zanim jednak podejmie się decyzję o założeniu spółki, wypada wiedzieć, kiedy warto taką spółkę założyć. Jaką działalność można prowadzić w formie spółki z o.o. i co można zyskać wybierając właśnie taką formę prowadzenia działalności?

sprzedaż spółek z o.o.

Jaką działalność można prowadzić jako spółka z o.o.?

Tak naprawdę niemal każdą, jednak działalność ta powinna być dopasowana do specyfiki, struktury oraz funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. jest korzystniejsza dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na mniejszą skalę. Warto pomyśleć o założeniu spółki dla niewielkiej firmy rodzinnej czy nawet start-upu. Nie trzeba tutaj mieć wielu wspólników, a kapitał zakładowy nie jest aż tak wysoki. Co ciekawe, spółkę z o.o. można założyć nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to jedyny rodzaj spółki z taką możliwością. Nie oznacza to jednak, że spółka z o.o. nie może być bardzo dużą firmą prowadzącą działalność na bardzo szeroką skalę. Jest to możliwe, aczkolwiek w takim przypadku niezbędna jest większa liczba wspólników oraz powołanie oprócz obowiązkowych, dodatkowych organów. Warto pomyśleć o spółce z o.o. wtedy, gdy działalność wiąże się z dużym ryzykiem finansowym, a więc ryzykiem utraty pieniędzy przy dużym wkładzie. W razie czego wierzyciel zajmie tylko majątek spółki, a nie założycieli.

Kiedy najlepiej rozpocząć procedurę zakładania spółki?

Do założenia spółki trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy znaleźć wspólników. Następnie trzeba ustalić z nimi wszystko w każdym szczególe, aby później nie było nieporozumień. Najlepiej wcześniej ustalić wszystkie postanowienia, które będą ujęte w umowie. Kolejna sprawa to fundusze. Należy mieć pewność, że każdy wspólnik ma pieniądze, aby wpłacić swoje udziały do kapitału zakładowego. Ponadto koniecznie trzeba dowiedzieć się wszystkiego na temat zakładania spółki oraz kosztów, jakie trzeba ponieść oraz upewnić się, że i na to ma się pieniądze. Po porozumieniu ze wszystkim wspólnikami, przeanalizowaniu sytuacji, również finansowej, można udać się do notariusza w celu spisania umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego.

Dlaczego warto wybrać spółkę zamiast zwykłej działalności?

Wybierając spółkę z o.o. zamiast zwykłej działalności, można wiele zyskać. Przede wszystkim zyskuje się ochronę własnego majątku, którym nie trzeba odpowiadać za długi spółki. Oprócz tego można zoptymalizować składki ZUS. Ba, można w legalny sposób w ogóle je ominąć. Wspólnicy nie muszą sami opłacać swoich składek. Niestety składki trzeba jednak opłacać w przypadku spółki jednoosobowej. Założenie spółki daje również możliwość posiadania pełnej kontroli nad prowadzoną działalnością. Do tego, kiedy doda się do nazwy swojej firmy skrót „sp. z o.o.”, zwiększy to prestiż firmy oraz szacunek, jakim będzie darzona przez klientów.

Spółki kojarzą się bowiem głównie z dużymi firmami, zarabiającymi duże pieniądze i dobrymi w tym, czym się zajmują. Nie można również zapominać o tym, że posiadanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość łatwiejszego pozyskania inwestorów. Przygotowując naprawdę dobrą propozycję dla kogoś, kto będzie chętny na zainwestowanie w firmę, można zarobić spore pieniądze. Inwestorzy są bowiem ogromnym wsparciem finansowym na rozwój działalności, które bardzo może się przydać. Należy też pamiętać o tym, że korzystna w przypadku spółki jest sytuacja, kiedy rezygnuje się z prowadzenia dalszej działalności.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można bowiem wtedy sprzedać i nie straci przez to nawet bytu prawnego. Jest także możliwość sprzedaży jedynie własnych udziałów i zakończenia działalności. Korzyści jest wiele, jednak jeśli ma się niewielki kapitał albo chce tylko obniżyć składki ZUS, warto jeszcze raz przemyśleć, czy spółka z o.o. to na pewno dobry pomysł.

Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią FabrykaKreatywna.com specjalizującej się w skupie i sprzedaży spółek z o.o.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


To warto przeczytać
fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: