Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy trzeba wydrukować bilet internetowy

08-12-2016, 07:34

W Polsce e-bilety do kontroli zwykle bez problemu można pokazać w komórce czy na tablecie. Są jednak sytuacje, że bilet kupiony on-line trzeba mieć w wersji offline - wydrukowany na kartce papieru, bo inaczej możemy być potraktowani jak pasażer na gapę, radzi Urząd Transportu Kolejowego.

robot sprzątający

reklama


Do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) docierały sygnały od podróżnych, których spotkały nieprzyjemności z powodu okazania biletu jedynie na ekranie telefonu.

Przewoźnicy kolejowi, którzy sprzedają bilety przez internet, zezwalają na okazywanie ich do kontroli w formie elektronicznej (np. z tabletu lub telefonu komórkowego). Jest jednak wyjątek. Chodzi o bilety kupione na dwa rodzaje połączeń w PKP Intercity:

– w komunikacji międzynarodowej (obecnie dostępne są tylko bilety do Niemiec),

– w komunikacji krajowej w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia (kuszety).

Bilety w powyższym przypadku powinny być wydrukowane na kartce A4.

Jeśli pasażer jadący z Warszawy czy z Gdyni do Berlina o tym zapomni, zostanie potraktowany jak osoba nieposiadająca ważnego biletu. Może wtedy otrzymać wezwanie do zapłaty, często mylnie nazywane „mandatem”.

Szukasz prezentu? Zobacz to:

Jak kraść? Podręcznik złodzieja

To paradoksalnie pozycja obowiązkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niestety Polska stała się krajem, w którym nie wiadomo co jeszcze jest legalne, a co już nie. Raj dla złodziei, a piekło dla ludzi uczciwych. Aby przetrwać w chaszczach i cierniach codzienności musisz opanować obowiązujące w niej reguły gry. Podstaw prawa, ekonomii, politologii i metodyki popełnianych przestępstw nauczy Cię praktyk-specjalista ds. bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego.*

Kara zostanie umorzona jeżeli w ciągu 7 dni „gapowicz” wpłaci opłatę manipulacyjną (obecnie wynosi ona 20 zł), a w odwołaniu od wezwania przedstawi imienny bilet na dany przejazd. Innym rozwiązaniem jest zakupienie nowego biletu u obsługi pociągu. W takim przypadku warto dopilnować, by konduktor wydał poświadczenie o niewykorzystaniu biletu internetowego. Dzięki temu, po potrąceniu odstępnego (15% ceny), odzyskamy należność.

Problem polega na tym, że w komunikacji międzynarodowej jedynie drużyna konduktorska przewoźnika wystawiającego e-bilet może go zweryfikować w terminalu mobilnym. Dla kontrolerów po drugiej stronie granicy dowodem potwierdzającym ważność biletu jest jedynie znakownik odciśnięty na wydruku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *