Kiedy trzeba wydrukować bilet internetowy

08-12-2016, 07:34

W Polsce e-bilety do kontroli zwykle bez problemu można pokazać w komórce czy na tablecie. Są jednak sytuacje, że bilet kupiony on-line trzeba mieć w wersji offline - wydrukowany na kartce papieru, bo inaczej możemy być potraktowani jak pasażer na gapę, radzi Urząd Transportu Kolejowego.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) docierały sygnały od podróżnych, których spotkały nieprzyjemności z powodu okazania biletu jedynie na ekranie telefonu.

Przewoźnicy kolejowi, którzy sprzedają bilety przez internet, zezwalają na okazywanie ich do kontroli w formie elektronicznej (np. z tabletu lub telefonu komórkowego). Jest jednak wyjątek. Chodzi o bilety kupione na dwa rodzaje połączeń w PKP Intercity:

– w komunikacji międzynarodowej (obecnie dostępne są tylko bilety do Niemiec),

– w komunikacji krajowej w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia (kuszety).

Bilety w powyższym przypadku powinny być wydrukowane na kartce A4.

Jeśli pasażer jadący z Warszawy czy z Gdyni do Berlina o tym zapomni, zostanie potraktowany jak osoba nieposiadająca ważnego biletu. Może wtedy otrzymać wezwanie do zapłaty, często mylnie nazywane „mandatem”.

Szukasz prezentu? Zobacz to:

Jak kraść? Podręcznik złodzieja

To paradoksalnie pozycja obowiązkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niestety Polska stała się krajem, w którym nie wiadomo co jeszcze jest legalne, a co już nie. Raj dla złodziei, a piekło dla ludzi uczciwych. Aby przetrwać w chaszczach i cierniach codzienności musisz opanować obowiązujące w niej reguły gry. Podstaw prawa, ekonomii, politologii i metodyki popełnianych przestępstw nauczy Cię praktyk-specjalista ds. bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego.*

Kara zostanie umorzona jeżeli w ciągu 7 dni „gapowicz” wpłaci opłatę manipulacyjną (obecnie wynosi ona 20 zł), a w odwołaniu od wezwania przedstawi imienny bilet na dany przejazd. Innym rozwiązaniem jest zakupienie nowego biletu u obsługi pociągu. W takim przypadku warto dopilnować, by konduktor wydał poświadczenie o niewykorzystaniu biletu internetowego. Dzięki temu, po potrąceniu odstępnego (15% ceny), odzyskamy należność.

Problem polega na tym, że w komunikacji międzynarodowej jedynie drużyna konduktorska przewoźnika wystawiającego e-bilet może go zweryfikować w terminalu mobilnym. Dla kontrolerów po drugiej stronie granicy dowodem potwierdzającym ważność biletu jest jedynie znakownik odciśnięty na wydruku.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.