Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy etyczne hakerstwo przeradza się w cyberprzestępczość. Zatrzymani młodzi cyberbprzestępcy wyłudzili miliony dolarów

01-03-2023, 16:15

Niderlandzka policja aresztowała trzech cyberprzestępców w wieku od 18 do 21 lat, którzy szantażowali tysiące firm na całym świecie. Jeden z nich okazał się aktywnym członkiem Niderlandzkiego Instytutu Ujawniania Luk (DIVD), finansowanego przez władze Niderlandów.

hacker

Zatrzymani przestępcy do tej pory ukradli lub wyłudzili miliony dolarów – zwykle żądając okupu w wysokości 100-700 tysięcy euro. Ponadto niderlandzka policja twierdzi, że hakerzy podczas swoich ataków skradli dziesiątki milionów danych osobowych. Poufne informacje obejmowały nie tylko nazwiska, adresy i numery telefonów, ale także daty urodzenia, dane tablic rejestracyjnych, numery kont bankowych i kart kredytowych, hasła, numery identyfikacyjne oraz dane paszportowe milinów ofiar na całym świecie.

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefender ostrzegają, że skradzione dane mogły (i nadal mogą) zostać wykorzystane przez złodziei tożsamości i oszustów w celu zebrania dalszych informacji o ofiarach lub uzyskania dostępu do kont.

Jedna z aresztowanych osób okazała się aktywnym członkiem Niderlandzkiego Instytutu Ujawniania Luk (DIVD). To  wspierana przez rząd grupa „etycznych hakerów” szukających luk w systemach komputerowych, a następnie zgłaszających je odpowiednim organom. Zatrzymany haker miał dostęp do poufnych informacji o podatnościach systemów na cyberincydenty, co mogło zostać wykorzystane do pomocy w atakach ransomware, które przeprowadzała jego grupa.

Niderlandzkie służby bezpieczeństwa ujawniają, że hakerzy odznaczali się szczególną bezczelnością, ponieważ nawet po opłaceniu okupu nadal sprzedawali dane firm innym cyberprzestępcom za pośrednictwem ciemnych rynków internetowych.

Nigdy nie ulegajmy szantażom cyberprzestępców i nie wpłacajmy okupu, gdy hakerzy wykradną dane osobowe z serwerów naszej firmy. Nie mamy żadnej gwarancji, że hakerzy faktycznie usuną wszystkie skradzione dane – przestrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

 

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E