Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

54,5 milionów euro wypłaci Polska amerykańskiemu producentowi komputerów - firmie Dell - w ramach pomocy publicznej. Przedsiębiorstwo utworzyło w Łodzi zakład produkcyjny, zatrudniający obecnie 1700 pracowników.

robot sprzątający

reklama


Pod koniec 2007 roku w Łodzi powstała fabryka firmy Dell Products Polska. Produkuje się w niej notebooki, komputery stacjonarne oraz serwery. Inwestycja została oficjalnie otwarta pod koniec stycznia 2008 roku. Od tego czasu firma oczekiwała na zgodę na przyznanie jej pomocy publicznej - Dell stworzył bowiem w regionie o wysokim bezrobociu przeszło tysiąc miejsc pracy.

Na początku stycznia br. zarząd amerykańskiej firmy ogłosił także, że produkcja notebooków zostanie przeniesiona z irlandzkiego miasta Limerick, gdzie zakład Della zostanie zlikwidowany. To wywołało nie tylko falę protestów na Zielonej Wyspie, ale opóźniło także działania Komisji Europejskiej w sprawie wydania zgody na udzielenie przez Polskę pomocy publicznej amerykańskiemu koncernowi.

Komisja Europejska w grudniu zeszłego roku rozpoczęła formalne postępowanie wyjaśniające, które miało odpowiedzieć na pytanie, czy planowane udzielenie pomocy publicznej zgodne jest z zasadami jej przyznawania dla dużych projektów infrastrukturalnych. Ostatecznie KE zgodę wydała, podkreślając, że region łódzki należy do obszarów o niskim poziomie życia i wysokim bezrobociu, w związku z czym inwestycja amerykańskiej firmy pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Uznała ona także, że korzyści, jakie miasto Łódź i jego okolice mogą odnieść w wyniku realizacji tej inwestycji, są większe niż spodziewane koszty. Wartość inwestycji to 189,58 milionów euro, pomoc państwa może wynieść 54,5 milionów euro.

Urzędnicy w Brukseli uznali, że przyznanie pomocy publicznej przez państwo polskie skłoniło amerykańską firmę do zlokalizowania swojego zakładu właśnie w Łodzi. Jednak gdyby ta pomoc nie została udzielona, zakład i tak by powstał, choć możliwe, że w innym miejscu Europy Wschodniej. KE podkreśliła, że likwidacja zakładu w Limerick nie była wynikiem pomocy publicznej udzielonej przez Polskę, gdyż najpierw zapadła decyzja o utworzeniu nowego zakładu w jednym z krajów tzw. nowej Europy.

Zakład w Łodzi zatrudnia obecnie 1700 osób i jest jednym z największych pracodawców w regionie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E